Fodboldlandstræner Brian Riemer er glad for, at herrelandsholdet tirsdag for første gang i over fire år spiller en hjemmekamp uden for hovedstadsområdet.
Et dansk landshold bør komme ud i hele landet, så det bliver lettere tilgængeligt for flere fodboldfans at overvære en landskamp på stadion.
Det siger Brian Riemer mandag aften på et pressemøde i H.C. Andersens Hus forud for tirsdagens møde med Litauen i Odense.
– Vi er super glade for at kunne bringe landsholdet ud til andre steder end vores normale hjem i Parken.
– Man kan tage turen til hovedstaden og se os spille i Parken, men det gør det da noget nemmere for nogen at komme ind og se os, når vi kommer mere ud i lokalområderne.
– Det er ikke alle, der bare kan komme et smut over broen. Det er vigtigt at komme bredt ud, for vi er hele Danmarks fodboldlandshold. Jeg er glad for, at vi kan udbyde den her mulighed til andre folk, der normalt ikke har mulighed for at se os, siger Brian Riemer.
Han vil ikke give sit syn på, om provinsen også bør få tildelt landskampe, hvor der i modsætning til tirsdagens testkamp står point på spil.
– Det vil jeg lade være op til andre at vurdere. Der er sikkert en masse politik indblandet, så det er jeg ikke den rette til at svare på, siger Riemer.
Mere end fire år siden sidst
Landsholdets seneste kamp i provinsen var en VM-kvalifikationskamp mod Moldova i marts 2021, hvor coronarestriktioner forhindrede danske fans i at overvære kampen. Et halvt år tidligere havde 207 tilskuere fået lov til at overvære en testkamp mod Færøerne samme sted.
Man skal tilbage til oktober 2019, før landsholdet senest spillede en kamp væk fra Parken eller Brøndby Stadion uden tilskuerrestriktioner. Dengang var over 9000 tilskuere på plads i Aalborg til et møde med Luxembourg.
De seneste ti år har også Viborg, Horsens og Aarhus huset en landskamp, mens Odense senest havde landsholdet på besøg i Odense i 2014.
Årsagen til de efterhånden sjældne besøg i provinsen har formentlig økonomiske årsager. Siden coronapandemien og EM-feberen i 2021 har billetterne til landskampe næsten solgt sig selv.
Så sent som i lørdags var 29.981 tilskuere på plads til testen mod Nordirland i Parken. Det er flere tilskuere, end der kan lukkes ind på noget andet dansk stadion. Tirsdagens kapacitet i Odense er lidt under 16.000 pladser.
På mandagens pressemøde i eventyrlige omgivelser havde Riemer også en enkelt reference til Odenses mest berømte forfatter.
– Jeg kan nok ikke levere et eventyr, der kan leve op til de eventyr, der har hjem i den her bygning, siger Riemer om tirsdagens landskamp i Odense.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE