Fodboldlandstræner Brian Riemer er glad for, at herrelandsholdet tirsdag for første gang i over fire år spiller en hjemmekamp uden for hovedstadsområdet.
Et dansk landshold bør komme ud i hele landet, så det bliver lettere tilgængeligt for flere fodboldfans at overvære en landskamp på stadion.
Det siger Brian Riemer mandag aften på et pressemøde i H.C. Andersens Hus forud for tirsdagens møde med Litauen i Odense.
– Vi er super glade for at kunne bringe landsholdet ud til andre steder end vores normale hjem i Parken.
– Man kan tage turen til hovedstaden og se os spille i Parken, men det gør det da noget nemmere for nogen at komme ind og se os, når vi kommer mere ud i lokalområderne.
– Det er ikke alle, der bare kan komme et smut over broen. Det er vigtigt at komme bredt ud, for vi er hele Danmarks fodboldlandshold. Jeg er glad for, at vi kan udbyde den her mulighed til andre folk, der normalt ikke har mulighed for at se os, siger Brian Riemer.
Han vil ikke give sit syn på, om provinsen også bør få tildelt landskampe, hvor der i modsætning til tirsdagens testkamp står point på spil.
– Det vil jeg lade være op til andre at vurdere. Der er sikkert en masse politik indblandet, så det er jeg ikke den rette til at svare på, siger Riemer.
Mere end fire år siden sidst
Landsholdets seneste kamp i provinsen var en VM-kvalifikationskamp mod Moldova i marts 2021, hvor coronarestriktioner forhindrede danske fans i at overvære kampen. Et halvt år tidligere havde 207 tilskuere fået lov til at overvære en testkamp mod Færøerne samme sted.
Man skal tilbage til oktober 2019, før landsholdet senest spillede en kamp væk fra Parken eller Brøndby Stadion uden tilskuerrestriktioner. Dengang var over 9000 tilskuere på plads i Aalborg til et møde med Luxembourg.
De seneste ti år har også Viborg, Horsens og Aarhus huset en landskamp, mens Odense senest havde landsholdet på besøg i Odense i 2014.
Årsagen til de efterhånden sjældne besøg i provinsen har formentlig økonomiske årsager. Siden coronapandemien og EM-feberen i 2021 har billetterne til landskampe næsten solgt sig selv.
Så sent som i lørdags var 29.981 tilskuere på plads til testen mod Nordirland i Parken. Det er flere tilskuere, end der kan lukkes ind på noget andet dansk stadion. Tirsdagens kapacitet i Odense er lidt under 16.000 pladser.
På mandagens pressemøde i eventyrlige omgivelser havde Riemer også en enkelt reference til Odenses mest berømte forfatter.
– Jeg kan nok ikke levere et eventyr, der kan leve op til de eventyr, der har hjem i den her bygning, siger Riemer om tirsdagens landskamp i Odense.
/ritzau/

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Eriksen har været i dialog med denne klub

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Jubler over rekordtransfer

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Topchef stopper i FC Midtjylland

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff

FC København arbejdede på flere midtbane-emner

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Afsløring: Brøndby har flot Bischoff-klausul

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Bayern München tæt på ny angriber

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Horsens på rov i FC Midtjylland

Brøndby begik stor brøler

Dobbelt transfermavepuster til Randers

Reagerer på dansk transferbombe

FCK-emne rejst til Belgien – skifter ikke

Superliga-angriber spottet – skifte tæt på

Afsløring: FC København har spurgt på Puerta

Lars Lilholt hylder FCK-transfer: – Et eventyr

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Bombe: Erik ten Hag fyret efter tre kampe

Chok – Lyngby fyrer Morten Karlsen

Løntung Superliga-angriber skal væk

Revser storklub

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Dansk kæmpetransfer var sekunder fra kollaps

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

Froholdt er nødt til at gemme sig væk

Tullberg ny cheftræner i FCM – her er kontrakten

Afsløring: Kolding IF køber rekorddyr østriger

Dolberg-gyser – Ajax kræver svar nu!

Tvang skifte igennem

Ståle Solbakken overrasket over Superliga-transfer

Chokeret over fyring

Kæmpetransfer på plads: Marseille henter dansker

Ingen Dolberg – henter ham i stedet