Chefen hylder Højbjerg: Brænder en ild i Pierre

Pierre Emile Højbjerg står foran sin 50. landskamp, og Kasper Hjulmand ser en topspiller i Tottenham-danskeren.



Når det danske landshold tirsdag går på banen mod Israel, er Pierre Emile Højbjerg med fra start.

Tottenham-danskeren er blevet et af de første navne på Kasper Hjulmands holdkort, og tirsdagens kamp vil være Højbjergs 50. landskamp i rødt og hvidt.

Midtbanemanden får inden opgøret mod Israel store roser med på vegen af chefen Kasper Hjulmand.

– Pierre har udviklet sig meget. Jeg har set Pierre spille, siden han var en knægt i Skjold, og hele vejen i sin udvikling som spiller har han altid haft et stort potentiale, stort hjerte og en stor passion. Han har været gennem en udvikling under dygtige trænere, som på hver deres måde har været med til at udvikle Pierre. Personligheden er utrolig stærk – der brænder en ild i Pierre.

– Samtidig med de ting, han har lært af trænere op gennem tiden, ser vi en spiller nu, som er midt i 20’erne, og som er på et stærkt sted. Han giver alt for holdet, når vi spiller. Hans passion kommer ud, når vi spiller, og han bidrager meget både defensivt og offensivt .

– Thomas (Delaney) og Pierre – med den måde, vi har spillet på det sidste – dækker et stort rum, både offensivt og defensivt, og det kræver noget. Jeg må bare sige, at Pierre har gjort det rigtig, rigtig godt og er en meget vigtig brik i vores spil. Og hans personlighed kommer til udtryk gennem den her ild for at vinde, spille godt og at ville noget mere end det, vi gør. Han er også en af dem, der trykker på for, at vi skal forbedre tingene, og det er godt for os alle sammen, så han står et fantastisk godt sted, og vi har mere godt i vente, siger Kasper Hjulmand på dagens pressemøde om den danske midtbanekæmpe.

Pierre Emile Højbjerg var en del af tiden ude af landsholdet, da Åge Hareide var landstræner, men han er med Kasper Hjulmand som landstræner blevet fast mand i startopstillingen ved siden af Thomas Delaney.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Sydafrika – Canada