Danmark fik en fin generalprøve søndag aften, inden at de indleder EM-slutrunden mod Finland på lørdag på hjemmebane. De rød-hvide besejrede således Bosnien-Hercegovina med to mål på Brøndby Stadion.
I løbet af kampen måtte Robert Skov imidlertid udgå i smerter, efter at han slog sig i en duel. Heldigvis for det danske landshold kunne landstræner Kasper Hjulmand komme med en positiv melding vedrørende Hoffenheim-spilleren på pressemødet efter kampen.
Her kom Hjulmand også med en positiv opdatering på Andreas Skov Olsen og Christian Nørgaards status, efter at de to sad helt over i søndagens kamp.
– Robert tror vi på slap nådigt. Første prognose er, at det skulle være fint. Andreas Skov Olsen havde lidt problemer efter Tyskland-kampen i Østrig (onsdag, red.). Jeg tror ikke, at det er så galt, at han ikke er klar til kampen på lørdag. Vi sparede ham for at have ham topklar til lørdag mod Finland.
– Prognosen med “Nør” har hele tiden været at gøre ham klar til Finland og ikke tage nogle chancer i en kamp som denne. Alt går som det skal lige nu, men selvfølgelig kan der ske noget i de næste døgn. Jeg tror, at alle er klar til lørdag, siger Kasper Hjulmand.
Selvom meldingerne er positive, skal landsholdsstaben nu have et overblik over, om der skal kaldes nye spillere ind.
– Det kommer helt an på, hvordan det ser ud, og hvem det er, og hvad prognoserne er. Vi får et fuldt overblik inden for de næste par døgn. Vi skal være ret sikre på, at spillerne er brugbare. Det er ikke sådan, at man ultimativt skal være klar til den første kamp. Lige nu er prognoserne, at det holder, siger Hjulmand.
Mens Robert Skov kom galt afsted og pådrog sig et slag, var Nicolai Boilesen mere heldig. Venstrebacken fra FC København var ellers udsat for en voldsom tackling fra en af Bosnien-Hercegovinas spillere i overtiden af søndagens kamp.
Og den hændelse gjorde Hjulmand godt og grundt rasende.
– Jeg var faktisk tæt på at løbe ind på banen for første gang. Det var godt, jeg ikke gjorde det, for så tror jeg ikke, at jeg havde fået lov til at stå der på lørdag. Jeg synes, det var vanvittigt. Det var 92. minut i en testkamp lige før en slutrunde. Vi fører 2-0 og er i overtiden. Det er jo et klart rødt kort. Hvis ikke Boile lige havde nået at løfte foden, havde han knækket den. Heldigvis slap han, lyder det fra landstræneren.
Her kan du læse tipsbladet.dk’s karakterer fra kampen mellem Danmark og Bosnien-Hercegovina.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
