I dage, måneder, ja endda to år havde det forlydt, at DBU-formand Jesper Møller var et godt bud på en kommende vicepræsident i UEFA.
Og torsdag 3. april 2025 på UEFA-kongressen i Beograd skete det så, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferin satte sit nye hold efter valget til eksekutivkomiteen på kongressen, som Tipsbladet kunne fortælle tidligere på eftermiddagen.
DBU-formanden er én af fem vicepræsidenter i UEFA, og han mener, Danmark og dansk fodbold skal være glad og stolt over det signal, det sender omkring fodbold her i landet.
– Jeg ved ikke, om det kommer til at betyde voldsomt meget, men det er klart, at det er selvfølgelig en anerkendelse af det, jeg repræsenterer hjemme fra Danmark, som vi er der godt til at tillade os at være stolte over, siger Jesper Møller på en video-konference fra Beograd med danske medier.

– Det er jo ikke nogen automatik lige at blive vicepræsident. Jeg kan faktisk ikke huske, om nogen har været ved siden af for min egen klub i AaB for efterhånden 50 år siden.
– Så det skal vi selvfølgelig være glade og stolte over, men i forhold til indflydelsen tænker jeg ikke, at det betyder så voldsomt meget, fordi man har den indflydelse, ens argumenter berettiger til, siger Jesper Møller.
Ny rolle til Danmark og Møller
DBU-formanden er kendt for hyppig brug af dansk humor og ironi i den uformelle og lette afdeling, og det er noget af det, han i den nye kommer til at tænke over.
Men ellers lægger DBU-formanden op til business as usual med mange særdeles presserende emner i international fodbold, hvor Ruslands angrebskrig mod Ukraine og mulige retur til UEFA-fodbold, A-landsholdets efterårskampe mod Belarus og andre tunge emner også var oppe at vende på det omkring 20 minutter lange pressemøde.
– I Danmark er vi lidt mere uformelle, men i mange af de andre 55 medlemslande betyder det mere med titler, så jeg skal passe på med at være for sjov nogle gange, for nu er min rolle anderledes, og jeg får flere repræsentative opgaver og derved øget indflydelse. Det kan vi bruge til at fremme dansk fodbolds interesser.

Rusland kom også på agendaen på UEFA-kongressen, da FIFA-præsident Gianni Infantino udtrykte håb om at få Rusland lukket tilbage ind i international fodbold. Foto: Alamy
– Der er rigtig mange spørgsmål, der fylder. Rusland, Ukraine, Israel, Palæstina, der er rigtig meget, der presser sig på internationalt.
– Det er også derfor, rigtig mange lande opfordret Ceferin til at genoverveje sin beslutning om ikke at genopstille. Vi vil gerne have, han genopstiller, for der er brug for en erfaren præsident i den her situation, hvor der virkelig er udfordringer med krig og uro og alverdens ting, siger Jesper Møller, der fortsætter som formand i DBU.
– Jeg fortsætter som DBU-formand, for ellers kunne det være svært lidt senere fremme. Det er vigtigt for mig at have en forankring, siger Jesper Møller.
Jesper Møller er selv på valg i UEFA’s eksekutivkomite til kongressen i 2027, der lige nu også er skæringsdatoen for Aleksandar Ceferin, der efter et intenst og konfliktfyldt forløb omkring sit genvalg i 2023 meldte ud, at det var hans sidste periode som UEFA-præsident.
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
NYHEDER
