I dage, måneder, ja endda to år havde det forlydt, at DBU-formand Jesper Møller var et godt bud på en kommende vicepræsident i UEFA.
Og torsdag 3. april 2025 på UEFA-kongressen i Beograd skete det så, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferin satte sit nye hold efter valget til eksekutivkomiteen på kongressen, som Tipsbladet kunne fortælle tidligere på eftermiddagen.
DBU-formanden er én af fem vicepræsidenter i UEFA, og han mener, Danmark og dansk fodbold skal være glad og stolt over det signal, det sender omkring fodbold her i landet.
– Jeg ved ikke, om det kommer til at betyde voldsomt meget, men det er klart, at det er selvfølgelig en anerkendelse af det, jeg repræsenterer hjemme fra Danmark, som vi er der godt til at tillade os at være stolte over, siger Jesper Møller på en video-konference fra Beograd med danske medier.

– Det er jo ikke nogen automatik lige at blive vicepræsident. Jeg kan faktisk ikke huske, om nogen har været ved siden af for min egen klub i AaB for efterhånden 50 år siden.
– Så det skal vi selvfølgelig være glade og stolte over, men i forhold til indflydelsen tænker jeg ikke, at det betyder så voldsomt meget, fordi man har den indflydelse, ens argumenter berettiger til, siger Jesper Møller.
Ny rolle til Danmark og Møller
DBU-formanden er kendt for hyppig brug af dansk humor og ironi i den uformelle og lette afdeling, og det er noget af det, han i den nye kommer til at tænke over.
Men ellers lægger DBU-formanden op til business as usual med mange særdeles presserende emner i international fodbold, hvor Ruslands angrebskrig mod Ukraine og mulige retur til UEFA-fodbold, A-landsholdets efterårskampe mod Belarus og andre tunge emner også var oppe at vende på det omkring 20 minutter lange pressemøde.
– I Danmark er vi lidt mere uformelle, men i mange af de andre 55 medlemslande betyder det mere med titler, så jeg skal passe på med at være for sjov nogle gange, for nu er min rolle anderledes, og jeg får flere repræsentative opgaver og derved øget indflydelse. Det kan vi bruge til at fremme dansk fodbolds interesser.

Rusland kom også på agendaen på UEFA-kongressen, da FIFA-præsident Gianni Infantino udtrykte håb om at få Rusland lukket tilbage ind i international fodbold. Foto: Alamy
– Der er rigtig mange spørgsmål, der fylder. Rusland, Ukraine, Israel, Palæstina, der er rigtig meget, der presser sig på internationalt.
– Det er også derfor, rigtig mange lande opfordret Ceferin til at genoverveje sin beslutning om ikke at genopstille. Vi vil gerne have, han genopstiller, for der er brug for en erfaren præsident i den her situation, hvor der virkelig er udfordringer med krig og uro og alverdens ting, siger Jesper Møller, der fortsætter som formand i DBU.
– Jeg fortsætter som DBU-formand, for ellers kunne det være svært lidt senere fremme. Det er vigtigt for mig at have en forankring, siger Jesper Møller.
Jesper Møller er selv på valg i UEFA’s eksekutivkomite til kongressen i 2027, der lige nu også er skæringsdatoen for Aleksandar Ceferin, der efter et intenst og konfliktfyldt forløb omkring sit genvalg i 2023 meldte ud, at det var hans sidste periode som UEFA-præsident.
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent