Dansk UEFA-boss: – Skal passe på at være for sjov

Jesper Møller er ny UEFA-vicepræsident. Her er hans første reaktion på forfremmelsen.



I dage, måneder, ja endda to år havde det forlydt, at DBU-formand Jesper Møller var et godt bud på en kommende vicepræsident i UEFA.

Og torsdag 3. april 2025 på UEFA-kongressen i Beograd skete det så, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferin satte sit nye hold efter valget til eksekutivkomiteen på kongressen, som Tipsbladet kunne fortælle tidligere på eftermiddagen.

DBU-formanden er én af fem vicepræsidenter i UEFA, og han mener, Danmark og dansk fodbold skal være glad og stolt over det signal, det sender omkring fodbold her i landet.

– Jeg ved ikke, om det kommer til at betyde voldsomt meget, men det er klart, at det er selvfølgelig en anerkendelse af det, jeg repræsenterer hjemme fra Danmark, som vi er der godt til at tillade os at være stolte over, siger Jesper Møller på en video-konference fra Beograd med danske medier.

– Det er jo ikke nogen automatik lige at blive vicepræsident. Jeg kan faktisk ikke huske, om nogen har været ved siden af for min egen klub i AaB for efterhånden 50 år siden.

– Så det skal vi selvfølgelig være glade og stolte over, men i forhold til indflydelsen tænker jeg ikke, at det betyder så voldsomt meget, fordi man har den indflydelse, ens argumenter berettiger til, siger Jesper Møller.

Ny rolle til Danmark og Møller

DBU-formanden er kendt for hyppig brug af dansk humor og ironi i den uformelle og lette afdeling, og det er noget af det, han i den nye kommer til at tænke over.

Men ellers lægger DBU-formanden op til business as usual med mange særdeles presserende emner i international fodbold, hvor Ruslands angrebskrig mod Ukraine og mulige retur til UEFA-fodbold, A-landsholdets efterårskampe mod Belarus og andre tunge emner også var oppe at vende på det omkring 20 minutter lange pressemøde.

– I Danmark er vi lidt mere uformelle, men i mange af de andre 55 medlemslande betyder det mere med titler, så jeg skal passe på med at være for sjov nogle gange, for nu er min rolle anderledes, og jeg får flere repræsentative opgaver og derved øget indflydelse. Det kan vi bruge til at fremme dansk fodbolds interesser.

Rusland kom også på agendaen på UEFA-kongressen, da FIFA-præsident Gianni Infantino udtrykte håb om at få Rusland lukket tilbage ind i international fodbold. Foto: Alamy

– Der er rigtig mange spørgsmål, der fylder. Rusland, Ukraine, Israel, Palæstina, der er rigtig meget, der presser sig på internationalt.

Læs Tipsbladets historie om Ruslands fodbold-topboss Alexander Dyukov, der også arbejder for Gazprom og dermed var med til at skabe privat hær til gavn for Vladimir Putin

– Det er også derfor, rigtig mange lande opfordret Ceferin til at genoverveje sin beslutning om ikke at genopstille. Vi vil gerne have, han genopstiller, for der er brug for en erfaren præsident i den her situation, hvor der virkelig er udfordringer med krig og uro og alverdens ting, siger Jesper Møller, der fortsætter som formand i DBU.

– Jeg fortsætter som DBU-formand, for ellers kunne det være svært lidt senere fremme. Det er vigtigt for mig at have en forankring, siger Jesper Møller.

Jesper Møller er selv på valg i UEFA’s eksekutivkomite til kongressen i 2027, der lige nu også er skæringsdatoen for Aleksandar Ceferin, der efter et intenst og konfliktfyldt forløb omkring sit genvalg i 2023 meldte ud, at det var hans sidste periode som UEFA-præsident.





LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

22 millioner kroner!

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Voldsom straf til Clement Bischoff



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Den bedste handel i Superligaen!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Stjerne peger på Højlund



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Storroser dansk super-talent

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner