I dage, måneder, ja endda to år havde det forlydt, at DBU-formand Jesper Møller var et godt bud på en kommende vicepræsident i UEFA.
Og torsdag 3. april 2025 på UEFA-kongressen i Beograd skete det så, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferin satte sit nye hold efter valget til eksekutivkomiteen på kongressen, som Tipsbladet kunne fortælle tidligere på eftermiddagen.
DBU-formanden er én af fem vicepræsidenter i UEFA, og han mener, Danmark og dansk fodbold skal være glad og stolt over det signal, det sender omkring fodbold her i landet.
– Jeg ved ikke, om det kommer til at betyde voldsomt meget, men det er klart, at det er selvfølgelig en anerkendelse af det, jeg repræsenterer hjemme fra Danmark, som vi er der godt til at tillade os at være stolte over, siger Jesper Møller på en video-konference fra Beograd med danske medier.

– Det er jo ikke nogen automatik lige at blive vicepræsident. Jeg kan faktisk ikke huske, om nogen har været ved siden af for min egen klub i AaB for efterhånden 50 år siden.
– Så det skal vi selvfølgelig være glade og stolte over, men i forhold til indflydelsen tænker jeg ikke, at det betyder så voldsomt meget, fordi man har den indflydelse, ens argumenter berettiger til, siger Jesper Møller.
Ny rolle til Danmark og Møller
DBU-formanden er kendt for hyppig brug af dansk humor og ironi i den uformelle og lette afdeling, og det er noget af det, han i den nye kommer til at tænke over.
Men ellers lægger DBU-formanden op til business as usual med mange særdeles presserende emner i international fodbold, hvor Ruslands angrebskrig mod Ukraine og mulige retur til UEFA-fodbold, A-landsholdets efterårskampe mod Belarus og andre tunge emner også var oppe at vende på det omkring 20 minutter lange pressemøde.
– I Danmark er vi lidt mere uformelle, men i mange af de andre 55 medlemslande betyder det mere med titler, så jeg skal passe på med at være for sjov nogle gange, for nu er min rolle anderledes, og jeg får flere repræsentative opgaver og derved øget indflydelse. Det kan vi bruge til at fremme dansk fodbolds interesser.

Rusland kom også på agendaen på UEFA-kongressen, da FIFA-præsident Gianni Infantino udtrykte håb om at få Rusland lukket tilbage ind i international fodbold. Foto: Alamy
– Der er rigtig mange spørgsmål, der fylder. Rusland, Ukraine, Israel, Palæstina, der er rigtig meget, der presser sig på internationalt.
– Det er også derfor, rigtig mange lande opfordret Ceferin til at genoverveje sin beslutning om ikke at genopstille. Vi vil gerne have, han genopstiller, for der er brug for en erfaren præsident i den her situation, hvor der virkelig er udfordringer med krig og uro og alverdens ting, siger Jesper Møller, der fortsætter som formand i DBU.
– Jeg fortsætter som DBU-formand, for ellers kunne det være svært lidt senere fremme. Det er vigtigt for mig at have en forankring, siger Jesper Møller.
Jesper Møller er selv på valg i UEFA’s eksekutivkomite til kongressen i 2027, der lige nu også er skæringsdatoen for Aleksandar Ceferin, der efter et intenst og konfliktfyldt forløb omkring sit genvalg i 2023 meldte ud, at det var hans sidste periode som UEFA-præsident.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Afviser korruptionsanklager efter skandale
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER