Dansk UEFA-boss: – Skal passe på at være for sjov

Jesper Møller er ny UEFA-vicepræsident. Her er hans første reaktion på forfremmelsen.



I dage, måneder, ja endda to år havde det forlydt, at DBU-formand Jesper Møller var et godt bud på en kommende vicepræsident i UEFA.

Og torsdag 3. april 2025 på UEFA-kongressen i Beograd skete det så, da UEFA-præsident Aleksandar Ceferin satte sit nye hold efter valget til eksekutivkomiteen på kongressen, som Tipsbladet kunne fortælle tidligere på eftermiddagen.

DBU-formanden er én af fem vicepræsidenter i UEFA, og han mener, Danmark og dansk fodbold skal være glad og stolt over det signal, det sender omkring fodbold her i landet.

– Jeg ved ikke, om det kommer til at betyde voldsomt meget, men det er klart, at det er selvfølgelig en anerkendelse af det, jeg repræsenterer hjemme fra Danmark, som vi er der godt til at tillade os at være stolte over, siger Jesper Møller på en video-konference fra Beograd med danske medier.

– Det er jo ikke nogen automatik lige at blive vicepræsident. Jeg kan faktisk ikke huske, om nogen har været ved siden af for min egen klub i AaB for efterhånden 50 år siden.

– Så det skal vi selvfølgelig være glade og stolte over, men i forhold til indflydelsen tænker jeg ikke, at det betyder så voldsomt meget, fordi man har den indflydelse, ens argumenter berettiger til, siger Jesper Møller.

Ny rolle til Danmark og Møller

DBU-formanden er kendt for hyppig brug af dansk humor og ironi i den uformelle og lette afdeling, og det er noget af det, han i den nye kommer til at tænke over.

Men ellers lægger DBU-formanden op til business as usual med mange særdeles presserende emner i international fodbold, hvor Ruslands angrebskrig mod Ukraine og mulige retur til UEFA-fodbold, A-landsholdets efterårskampe mod Belarus og andre tunge emner også var oppe at vende på det omkring 20 minutter lange pressemøde.

– I Danmark er vi lidt mere uformelle, men i mange af de andre 55 medlemslande betyder det mere med titler, så jeg skal passe på med at være for sjov nogle gange, for nu er min rolle anderledes, og jeg får flere repræsentative opgaver og derved øget indflydelse. Det kan vi bruge til at fremme dansk fodbolds interesser.

Rusland kom også på agendaen på UEFA-kongressen, da FIFA-præsident Gianni Infantino udtrykte håb om at få Rusland lukket tilbage ind i international fodbold. Foto: Alamy

– Der er rigtig mange spørgsmål, der fylder. Rusland, Ukraine, Israel, Palæstina, der er rigtig meget, der presser sig på internationalt.

Læs Tipsbladets historie om Ruslands fodbold-topboss Alexander Dyukov, der også arbejder for Gazprom og dermed var med til at skabe privat hær til gavn for Vladimir Putin

– Det er også derfor, rigtig mange lande opfordret Ceferin til at genoverveje sin beslutning om ikke at genopstille. Vi vil gerne have, han genopstiller, for der er brug for en erfaren præsident i den her situation, hvor der virkelig er udfordringer med krig og uro og alverdens ting, siger Jesper Møller, der fortsætter som formand i DBU.

– Jeg fortsætter som DBU-formand, for ellers kunne det være svært lidt senere fremme. Det er vigtigt for mig at have en forankring, siger Jesper Møller.

Jesper Møller er selv på valg i UEFA’s eksekutivkomite til kongressen i 2027, der lige nu også er skæringsdatoen for Aleksandar Ceferin, der efter et intenst og konfliktfyldt forløb omkring sit genvalg i 2023 meldte ud, at det var hans sidste periode som UEFA-præsident.





Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

– Overdrevet og unuanceret

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Albert Grønbæk skifter agent

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Han er verdens bedste fodboldspiller

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Nu kommenterer han FC København-historie

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’