DBU-boss: Vi skal gå efter at bryde rekorder

Peter Møller håber, at herrelandsholdet vil lave sin bedste kvalifikationsturnering nogensinde.



Med sejre over Moldova og Østrig lørdag og tirsdag kvalificerer det danske fodboldlandshold sig til næste års VM-slutrunde, men allerede før de to kampe – og før de to sidste kvalifikationskampe i november – er landsholdet i en så gunstig position, at billetten til Qatar nærmest er hjemme.

Danmark har vundet seks ud af seks VM-kvalifikationskampe og har en målscore på 22-0. Derfor håber Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, at landsholdet sætter næsen op efter en kvalifikationsrekord.

– Der er ikke noget, der er sikkert i fodbold, men vi kan sikre kvalifikationen med to sejre i de sidste fire kampe, og vi møder Moldova og Færøerne undervejs, så vi har da en forventning om, at det bliver gjort færdigt.

– Så jeg ser sådan på det, at nu skal vi gå efter at have den bedste kvalifikation nogensinde for et dansk landshold. Vi har kvalificeret os direkte før, men vi kan gå efter at samle flest point, få den bedste målscore og sådan nogle ting. Vi skal gå efter at bryde rekorder, siger Peter Møller.

I en kvalifikationsturnering med ti kampe er herrelandsholdets bedste resultat 22 point. Det sikrede en billet til VM i 2002.

Fodbolddirektøren håber, at Danmark sikrer VM-pladsen med en fest i Parken tirsdag mod Østrig, men skulle fejringen blive udsat til november, går det nok.

– Jeg vil helst gøre det færdigt så hurtigt som muligt, for det giver noget ro i maven, og fodbold er et forunderligt spil. Klichéen om, at alt kan ske, den er stadig til stede, selv om jeg har svært ved at tro på, at vi ikke kvalificerer os.

– I forhold til VM-forberedelse og sådan noget, gør det ikke den store forskel, om vi kvalificerer os nu eller i november, siger Peter Møller.

Danmark var topseedet, da der blev trukket lod til VM-kvalifikationspuljerne, og det er helt efter planen, at Danmark topper gruppen. Men det er alligevel mere suverænt, end Peter Møller havde forestillet sig.

– Vi havde selvfølgelig forventninger og forhåbninger om, at vi ville kæmpe med om den direkte VM-plads, men ingen af os havde troet på, at vi ville være så suveræne og have en målscore på 22-0 efter seks sejre i seks kampe, siger fodbolddirektøren.

Danmark kan tage det næste skridt mod VM lørdag aften på udebane mod Moldova. Opgøret i Chisinau begynder klokken 20.45 dansk tid.

/ritzau/





I kæmpe forsvar af Amorim


Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Liverpool satte Real Madrid på plads

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

FCM jagter Franculino-erstatning

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Thomas Frank har fået en undskyldning

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

I spil til stort job? Peger på danskere

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Prøver at lokke FC København-stjerne

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Sådan starter FCK og Tottenham

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Glen Riddersholm teaser