DBU har haft investeringer i Qatar: Må ikke ske

DBU har haft penge investeret i Qatar, som unionen længe har udtrykt stor kritik af, viser oversigt.



Dansk Boldspil-Union (DBU) og Qatar. To parter, der ikke ligefrem er pot og pande.

DBU har længe rejst kritik af og så vidt muligt forsøgt at forbedre de store problemer med blandt andet menneske- og arbejdsrettigheder, der er i ørkenstaten, som i slutningen af året skal være vært for VM i fodbold.

Men samtidig har DBU haft penge investeret i Qatar. Det viser en oversigt over de aktier og obligationer, som DBU har placeret sine penge i.

Det er Danske Bank, der håndterer DBU’s investeringer i aktier og obligationer, som ved udgangen af 2021 var omkring 219 millioner kroner værd.

Unionen har nu bedt banken om at skaffe sig af med investeringerne i Qatar, fortæller kommunikationschef i DBU Jakob Høyer. De udgør i alt cirka 0,1 procent af DBU’s samlede portefølje.

Ifølge Jakob Høyer fandt DBU først ud af, at man havde penge investeret i Qatar, efter at unionen fredag 11. februar lagde førnævnte oversigt ud på sin hjemmeside.

– Vi har en investeringspolitik besluttet af DBU’s bestyrelse, hvor vi har ladet Danske Bank stå for vores investeringer ud fra nogle retningslinjer, der følger FN’s regler for investeringer, som blandt andet sikrer, at man eksempelvis ikke investerer i våben, siger Jakob Høyer.

– Så er vi blevet gjort opmærksomme på, at der er en lille bitte andel af værdipapirerne, som er placeret i Qatar. Selv om det kun er meget lidt, så er det i strid med alt det, vi gerne vil. De fleste ved, at vi i mange år har kæmpet for forandringer i Qatar og ikke ønsker at støtte styret dernede.

DBU har blandt andre haft aktier i flere af Qatars største banker. Derudover har DBU haft statsobligationer i Qatar samt obligationer i det statsejede energiselskab QatarEnergy.

Der er også investeret i ejendomsudvikleren Barwa, viser opgørelsen over aktier og obligationer.

– Jeg er både irriteret og ærgerlig over, at hverken vi eller vores rådgivere i Danske Bank har været opmærksomme på det. Det burde ikke ske. Der er sket en fejl, det beklager vi, og det har vi så gjort noget ved ved at få dem afhændet, siger Jakob Høyer.

Det er fortsat uvist, om DBU har tjent eller tabt penge på aktierne og obligationer eller kommer til at gøre det ved at sælge dem, lyder det fra Jakob Høyer.

Han fortæller, at DBU nu vil have bedre styr på, hvor man har sine penge placeret.

– Vi er allerede ved at gå hele listen igennem, og vi kommer til at tage en drøftelse med både DBU’s ledelse og bestyrelse om, hvorvidt der skal ændres i vores investeringspolitik. Om vi skal skærpe den yderligere, siger kommunikationschefen.

DBU er for nuværende ikke sikker på, i hvor lang tid unionen har haft nogle af sine penge investeret i Qatar. I DBU’s oversigt over sine aktier og obligationer står der ved samtlige poster “29.12.2017”, men det er ifølge Jakob Høyer uvist, hvad den dato henviser til.

– Vi har indtil nu ikke siddet og finkæmmet listen over de mange tusind værdipapirer, vi har haft penge i gennem tiden. Vi har bedt Danske Bank investere den egenkapital, DBU har, ud fra nogle retningslinjer, som FN har på området, og der har vi så troet, at det også ville udelukke investeringer i Qatar, siger Jakob Høyer.

Ud over Qatar har DBU ifølge radiostationen 24syv også investeringer i selskaber, der er hjemmehørende i Saudi-Arabien, Egypten og Bahrain. DBU har endnu ikke besluttet, hvad der fremadrettet skal ske med disse aktier.

Jens Sejer Andersen, der er international chef i organisationen Play the Game, som arbejder for gennemsigtighed og demokrati inden for sport, kalder DBU’s investeringer i Qatar for uheldige, men roser samtidig unionen for at handle på det.

– 0,1 procent af en portefølje på 219 millioner svarer til aktier og obligationer for et par hundrede tusinde kroner, og det er jo ikke noget, der er afgørende for hverken DBU’s eller Qatars økonomi.

– Jeg synes, det er godt, at DBU retter hurtigt op på det, og at de nu er offentlige om deres investeringer. Men sagen kalder også på, at de skal gå deres investeringer igennem med en tættekam for at sikre, at formueforvaltningen svarer til de værdier, DBU ønsker at repræsentere, siger Jens Sejer Andersen.

I hans øjne rammer dette ikke DBU på troværdigheden.

– Hvis de reagerer hurtigt og får rettet det, der er en oplagt fejl, så tror jeg ikke, det kommer til at påvirke, hvordan offentligheden opfatter DBU’s kurs i forhold til Qatar. Den er jo i forvejen til diskussion.

– Der er jo ikke tale om, at DBU på nogen måde yder væsentlige bidrag til Qatars erhvervsliv eller selv har gjort sig afhængig af Qatar med den ret beskedne aktieportefølje, siger Jens Sejer Andersen.

/ritzau/





– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen



LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona vil på rov i FCK igen


Mesterklub frygter FC København

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Superligadommere jubler

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Kylian Mbappé efterforskes

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Her er Nicolai Boilesens nye job

Pelle Mattsson har tysk bejler

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Viborg FF – FC København


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Spærrer øjnene op over Zorniger

FC Midtjylland – OB

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Tysk træner til Brøndby IF

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Han får sit store Superliga-gennembrud



FC Fredericia – FC Nordsjælland

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Har Mafra-spiller til prøvetræning

Bellingham får lang tur på tribunen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Sønderjyske – AGF

Forventer salg af Superliga-profil

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?



Brøndby IF – Silkeborg IF

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen



Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar