DBU om Ruslands bud på EM: Tonedøvt og upassende

Rusland har tilkendegivet, at landet vil forsøge at blive EM-vært i 2028 eller 2032. DBU kalder det tonedøvt.



Dansk Boldspil-Union (DBU) mener, at Ruslands melding om, at russerne vil deltage i kapløbet om at blive værter for EM i fodbold i 2028 eller 2032, er både tonedøvt og upassende.

– De har indledt en krig mod en suveræn stat, som vi alle sammen har reageret meget, meget stærkt på. I det lys virker det jo fuldstændig tonedøvt og upassende, at de mener, at de skal byde på at have en EM-slutrunde, siger Jakob Jensen, direktør i DBU.

Onsdag har Det Russiske Fodboldforbund (RFU) oplyst, at Rusland vil deltage i kapløbet om at blive vært for EM i fodbold i 2028 eller 2032.

Det sker, på dagen hvor Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har deadline for tilkendegivelser fra forbundene om interesse i at være vært for EM i 2028.

Uefa skriver onsdag i en pressemeddelelse, at Rusland har meddelt sin interesse i at være vært for EM i enten 2028 eller 2032.

Russiske klubber og det russiske landshold er blevet udelukket fra Uefas turneringer som følge af invasionen.

Jakob Jensen siger, at Uefa må gøre op med sig selv, hvordan og om de vil modtage Ruslands ansøgning.

– Jeg kan se, at Uefa jo heldigvis har meldt meget, meget klart om Rusland indtil nu – helt i overensstemmelse med, hvad vi har meldt, siger han.

I meldingen fra RFU udtaler medlem af forbundets eksekutivkomité Rustem Saymanov, at russernes liv fortsætter trods invasionen af Ukraine, og at der kan ske meget inden 2028 og 2032.

Det mener Jakob Jensen dog ikke, er en god nok grund til, at Rusland kan søge om værtskab nu.

– Man kan udelukke, at Rusland bør byde på noget som helst lige nu.

– I den situation verden er i lige nu, i den ufred, som Rusland har bragt til Europa, synes jeg, at Det Russiske Fodboldforbund skulle holde sig for god til at byde på nogen som helst slutrunder, siger DBU-direktøren.

I pressemeddelelsen fra Uefa lyder det desuden, at England, Nordirland, Irland, Skotland og Wales er interesseret i et fælles værtskab for EM i 2028.

Tyrkiet er også interesserede i at blive vært for EM i både 2028 og 2032, mens Italien gerne vil være vært i 2032.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’