Derfor er Meister ikke udtaget til U21-landsholdet

U21-landstræner Steffen Højer forklarer overfor Tipsbladet, hvorfor sensationen Henrik Meister ikke er en del af hans U21-landsholdstrup.



I hvert eneste transfervindue er der nogle handler, som får folk til at tabe kaffekoppen. Man må næsten formode, at der blev smadret et par kopper, da Henrik Meister tidligere på sommeren skiftede fra Sarpsborg til Rennes i en handel, der kan indbringe den norske klub på den gode side af 100 millioner kroner. 

Henrik Meister har haft indbegrebet af en kometkarriere, som blot tog yderligere fart, da han nettede mod Lyon få minutter inde i sin Ligue 1-debut. 

Jeg tror, at vi alle bliver lidt vilde i varmen, når vi hører om unge danske spillere, der gør det godt. Det er mit job at dykke lidt dybere i det.

Steffen Højer
U21-landstræner, Danmark

Talentet synes altså stort, men det har ikke været nok til at sende Henrik Meister i U21-landsholdstruppen, der blev udtaget onsdag morgen. I stedet er Henrik Meister en del af U20-landsholdet under Mark Strudal, og det er der en god grund til, forklarer U21-landstræner Steffen Højer til Tipsbladet.

– Jeg har valgt at tage Will Osula, som blev solgt til Newcastle, og Mika (Biereth), der blev solgt til Sturm Graz, med. Han (Meister) får lov til, som den eneste fra årgang 03, at spille for vores U20-landshold, og vi skal selvfølgelig se ham.

– Han har haft en fuldstændig sindssyg udvikling på meget kort tid, og derfor giver det rigtig god mening, at vi kan få ham med på U20-landsholdet, så Mark kan se ham an, og han kan prøve at finde ind i den måde, vi gør tingene på. Det rigtig korte svar er konkurrence.

-. Osula er for mange en lille smule ukendt i Danmark, men også et toptalent, som bliver købt af Newcastle i Premier League for rigtig mange penge, og Mika bliver ved med at lave mange mål. Vi har også en Kvistgaarden, der kan spille positionen, så det er meget hård konkurrence, lyder forklaringen fra Steffen Højer. 

270183

Henrik Meister kom på måltavlen i sin første Rennes-kamp. Foto: Alamy

Var Meister inde i overvejelserne til den her trup? 

– Han var med i en bruttotrup, hvor jeg har omkring 46 spillere. På et tidspunkt skal man til at sortere lidt ud i det, og så kom den mulighed, at de kan få ham med på U20-landsholdet, og så var det den bedste løsning.

Steffen Højer har skam bidt mærke i, at Henrik Meister har taget nogle enorme skridt i sin karriere. Det tog for alvor fart, da han i midten af juli scorede hele fire gange mod Rosenborg, hvilket indledte en stime på syv mål i tre kampe, og siden er det gået enormt stærkt for angriberen, der indtil videre har fået to korte indhop for Rennes.

– Jeg tror, at vi alle bliver lidt vilde i varmen, når vi hører om unge danske spillere, der gør det godt. Det er mit job at dykke lidt dybere i det. Jeg kan bare sige, at jeg er imponeret over det, der er blevet leveret, og det skifte der er kommet. Men samtidig med det har vi også haft nogle spillere, der har gjort det rigtig godt hos os, slår Steffen Højer fast. 

U21-landsholdet møder Tjekkiet og Island i de kommende EM-kvalifikationskampe.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC Københavns medejerskab godkendes

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FC København-profil ude med sygdom

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Rystet over kæmpe nedsmeltning

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball