Parken (Tipsbladet): Kabalen er lagt.
Brian Riemer har peget på de 25 spillere, der skal forsøge at spille Danmark med til den kommende VM-slutrunde.
Skaderne har hobet sig op, og særligt på målmandsposten har det været svært at tælle til tre efter afbud fra Kasper Schmeichel og senest Filip Jørgensen. En situation, landstræneren sætter ord på over for Tipsbladet og den resterende skrivende presse.
Det kom ikke som nogen overraskelse med Kasper Schmeichel, der meldte afbud fredag, men det væltede en smule af korthuset, da Chelsea-keeperen i weekenden blev meldt skadet.
Hvilket fik Brian Riemer til at tage kontakt til Frederik Rønnow.
– Det gør jeg, da jeg bliver bevidst om, at Filip ikke bliver klar. Det er umuligt, at han bliver klar.
– Jeg kan sige, at det var en grædefærdig ung mand, jeg havde i røret. Han havde glædet sig meget til at komme ind til den her samling og hjælpe os.
– Så han var utroligt ked af det. Jeg kunne mærke på ham, at han nærmest ikke kunne få sig til at ringe til mig og melde den her skade ind. Det var ikke muligt at få ham klar, fortæller Brian Riemer.
Ville egentlig ikke ringe
Landstræneren måtte pludselig tænke hurtigt, da han skulle opfinde en erstatning, hvilket fik ham til at tænke på Union Berlin-keeperen, der ellers havde indstillet sin karriere på landsholdet.
– Da den melding kom, går min hjerne i gang. Jeg kunne godt se, at vi nok godt kunne finde nogle gode målmænd, men vi manglede én ting: Det var en med lidt erfaring. Der må vi sige, at en spiller som Rønnow har en kæmpe erfaring, men har meldt fra til landsholdet.
– Jeg tog chancen og gav ham et kald på baggrund af, at jeg faktisk hele vejen igennem har sagt, at jeg vil respektere hans valg, forstået på den måde, at jeg synes ikke, at det er fair, at man kimer en mand ned, der selv har valgt at sige stop.
– Men jeg tænkte, at det var så ekstraordinært i dette tilfælde, at jeg ville give ham et kald. Og vi havde en supergod snak, hvor vi begge var ærlige i forhold til hinanden. Jeg har aldrig trænet Frederik, men vi blev enige om, at han lige ville tænke over det og tale med sin familie. Så ringede han tilbage og sagde, at han gerne ville hjælpe. Det er vi selvfølgelig superglade for, siger landstræneren med et smil.
Frederik Rønnow er noteret for 10 landskampe, og dermed er han den eneste af de tre udtagede målmænd, der har erfaring med at spille for Danmark.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT