Efter norske tæsk: ‘Det fortjente fansene ikke’

Italiens 0-3-nederlag til Norge var ifølge Gianluigi Donnarumma uacceptabelt. Han kalder på selvransagelse.



Den italienske målmand og anfører, Gianluigi Donnarumma, har ikke en god forklaring på, hvorfor Italien fredag aften led et sviende 0-3-nederlag til Norge, da de to landshold tørnede sammen i en VM-kvalifikationskamp.

Det fortæller Donnarumma efter kampen i et interview med den italienske tv-station RAI Sport.

– Jeg har ingen forklaring. Vores tilhængere fortjener ikke sådan en kamp. Der er nødt til at ske noget selvransagelse. Det er helt uacceptabelt, siger den 26-årige anfører.

Mens det var Italiens første kamp i VM-kvalifikationen, var det Norges tredje. Og alle tre er endt med sejr til nordmændene.

Mandag aften skal det italienske fodboldmandskab møde Moldova, som Norge i sin kvalifikationskamp besejrede 5-0.

– Vi skal først og fremmest finde styrken i os selv. Vi er Italien, og den slags kampe er uacceptable. Vi er nødt til at sætte os ned hver især, indrømme vores fejl og komme videre sammen, siger Donnarumma.

Stemningen var umiddelbart efter kampen – ikke overraskende – noget bedre hos den norske landstræner, Ståle Solbakken.

På et pressemøde blev han spurgt, hvorvidt kampen var Norges bedste i hans tid som landstræner.

– Det var den sikkert, og lad os håbe på, at der kommer flere. Vi spillede godt i alle faser af kampen. Højt pres, lavt pres, kontraangreb og spil mod et etableret forsvar.

– Det var vigtigt for os at vinde, men måden, som vi gjorde det på, giver drengene selvtillid, siger den tidligere FCK-træner ifølge NTB.

Det er fjerde gang, at Norge vinder sine første tre kampe i en VM-kvalifikation. To af de tre tidligere gange er det endt med deltagelse ved VM – i 1994 og 1998.

Samtidig er det første gang siden 2010, at det norske mandskab vinder over et landshold, der er i top-10 på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste. Dengang vandt Norge over Portugal i en EM-kvalifikationskamp.

– Vi har haft en god uge, og jeg var ret sikker på, at vi ville spille en god kamp. Det har været en rolig, fin og taktisk uge, hvor vi har kunnet forberede os godt.

– Jeg udtog holdet tidligt, og vi tog tidligt hul på træningerne. Vi var glade for at vise os frem for kongen, statsministeren og hele Norge, siger Solbakken.

/ritzau/





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Jagter tidligere FCK-stjerne

Iran – New Zealand

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Holland – Japan

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud