Endnu en Dorgu på landsholdet? ‘Jeg håber det’

Patrick Dorgu forlod for to år siden FC Nordsjælland uden at have spillet i Superligaen. Skiftet til Italien har været en kæmpe succes for den nye landsholdsspiller, hvis lillebror nu også er rykket til støvlelandet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han fik torsdag aften den bedst tænkelige landsholdsdebut for Danmark, da han scorede på sin første boldberøring, men Patrick Dorgu havde ikke svært ved at falde i søvn, da landsholdet efter 2-0-sejren over Schweiz vendte tilbage til Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Lecce-spilleren var nemlig dødtræt efter en lang dag. Her dagen derpå har familien dog mindet Patrick Dorgu om, hvor vild hans debut i den rød-hvide trøje faktisk var. 

– Det er mine brødre, der har mindet mig om, hvad jeg har gjort, siger Patrick Dorgu med et smil, da han fredag eftermiddag møder pressen på Hotel Marienlyst. 

Familien betyder alt for Patrick Dorgu, og derfor var det en udfordrende tid, da han som 17-årig tog skiftet fra FC Nordsjælland til Lecce i det sydlige Italien. 

– Jeg snakkede jo med min familie hver dag, så på den måde var jeg jo stadig lidt hjemme. Men det var selvfølgelig svært, at jeg ikke kunne se dem hver dag, siger Patrick Dorgu. 

Jeg har bare sagt til ham, at han skal være sig selv, og at det kræver hårdt arbejde at skifte fra Danmark til Italien. Han skal bare arbejde så hårdt som muligt. Han ved godt selv, at han er en god spiller, så det handler mere om det mentale end det spillemæssige.

Patrick Dorgu
Forsvarsspiller, Lecce og Danmark

Mange af Lecce-spillerens familiemedlemmer var på plads i Parken torsdag aften, men fraværende var lillebror Ifenna Dorgu. I slutningen af august fulgte den 18-årige angriber nemlig i sin storebrors fodspor ved at rykke til italiensk fodbold, da han forlod HB Køge for at tage til Genoas U20-hold på en lejeaftale. 

– Vi snakker sammen hver dag, fortæller Patrick Dorgu om det tætte bånd til sin lillebror. 

Har du anbefalet ham at tage til Italien?

– Jeg har været med inde over det, men han har selv taget beslutningen, siger Patrick Dorgu med et smil. 

Hvad har du givet ham af råd, i forhold til at få succes i Italien?

– Jeg har bare sagt til ham, at han skal være sig selv, og at det kræver hårdt arbejde at skifte fra Danmark til Italien. Han skal bare arbejde så hårdt som muligt. Han ved godt selv, at han er en god spiller, så det handler mere om det mentale end det spillemæssige, lyder det fra Patrick Dorgu. 

Hvad er Ifenna for en spiller?

– Han er en rigtig god boksspiller. Han er god til at holde fast i kuglen, en god link-up-spiller, og så er han god til at afslutte, siger Patrick Dorgu. 

Tror du, at vi også får ham at se på landsholdet en dag?

– Det håber jeg, lyder det prompte fra Patrick Dorgu med et stort smil. 

Patrick Dorgu tiljubles efter sin 1-0-scoring mod Schweiz. Foto: Alamy

Drømmer om skifte
Patrick Dorgu fremstår som en spiller, der kan blive en stor gevinst for Danmarks landshold i de næste mange år, men venstrebacken kunne faktisk potentielt have valgt et andet landshold. Tilbage i november udtalte venstrebackens agent nemlig, at det var en mulighed for Patrick Dorgu at spille for Nigeria. Det var dog aldrig helt tæt på at ske, lyder det nu fra Patrick Dorgu. 

– Det var altid en mulighed, men jeg vil ikke sige, at det var super seriøst, siger venstrebacken, der i foråret blev nævnt som et emne i AC Milan ad flere omgange. 

Selv har Patrick Dorgu intet hørt om Milano-klubbens interesse, men den 19-årige back vil ikke lægge skjul på, at han drømmer om at komme til en større adresse. 

– Jeg håber på at få et endnu større skifte på et tidspunkt, men lige nu er jeg glad for at være i Lecce, lyder det afslutningsvist fra Patrick Dorgu. 

Søndag kan Serie A-spilleren få sin kamp nummer to for A-landsholdet, når Danmark får besøg af Serbien i Parken. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Storklub meldes interesseret

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Vejen tilbage?

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM