Endnu en Dorgu på landsholdet? ‘Jeg håber det’

Patrick Dorgu forlod for to år siden FC Nordsjælland uden at have spillet i Superligaen. Skiftet til Italien har været en kæmpe succes for den nye landsholdsspiller, hvis lillebror nu også er rykket til støvlelandet.



HELSINGØR (Tipsbladet): Han fik torsdag aften den bedst tænkelige landsholdsdebut for Danmark, da han scorede på sin første boldberøring, men Patrick Dorgu havde ikke svært ved at falde i søvn, da landsholdet efter 2-0-sejren over Schweiz vendte tilbage til Hotel Marienlyst i Helsingør. 

Lecce-spilleren var nemlig dødtræt efter en lang dag. Her dagen derpå har familien dog mindet Patrick Dorgu om, hvor vild hans debut i den rød-hvide trøje faktisk var. 

– Det er mine brødre, der har mindet mig om, hvad jeg har gjort, siger Patrick Dorgu med et smil, da han fredag eftermiddag møder pressen på Hotel Marienlyst. 

Familien betyder alt for Patrick Dorgu, og derfor var det en udfordrende tid, da han som 17-årig tog skiftet fra FC Nordsjælland til Lecce i det sydlige Italien. 

– Jeg snakkede jo med min familie hver dag, så på den måde var jeg jo stadig lidt hjemme. Men det var selvfølgelig svært, at jeg ikke kunne se dem hver dag, siger Patrick Dorgu. 

Jeg har bare sagt til ham, at han skal være sig selv, og at det kræver hårdt arbejde at skifte fra Danmark til Italien. Han skal bare arbejde så hårdt som muligt. Han ved godt selv, at han er en god spiller, så det handler mere om det mentale end det spillemæssige.

Patrick Dorgu
Forsvarsspiller, Lecce og Danmark

Mange af Lecce-spillerens familiemedlemmer var på plads i Parken torsdag aften, men fraværende var lillebror Ifenna Dorgu. I slutningen af august fulgte den 18-årige angriber nemlig i sin storebrors fodspor ved at rykke til italiensk fodbold, da han forlod HB Køge for at tage til Genoas U20-hold på en lejeaftale. 

– Vi snakker sammen hver dag, fortæller Patrick Dorgu om det tætte bånd til sin lillebror. 

Har du anbefalet ham at tage til Italien?

– Jeg har været med inde over det, men han har selv taget beslutningen, siger Patrick Dorgu med et smil. 

Hvad har du givet ham af råd, i forhold til at få succes i Italien?

– Jeg har bare sagt til ham, at han skal være sig selv, og at det kræver hårdt arbejde at skifte fra Danmark til Italien. Han skal bare arbejde så hårdt som muligt. Han ved godt selv, at han er en god spiller, så det handler mere om det mentale end det spillemæssige, lyder det fra Patrick Dorgu. 

Hvad er Ifenna for en spiller?

– Han er en rigtig god boksspiller. Han er god til at holde fast i kuglen, en god link-up-spiller, og så er han god til at afslutte, siger Patrick Dorgu. 

Tror du, at vi også får ham at se på landsholdet en dag?

– Det håber jeg, lyder det prompte fra Patrick Dorgu med et stort smil. 

Patrick Dorgu tiljubles efter sin 1-0-scoring mod Schweiz. Foto: Alamy

Drømmer om skifte
Patrick Dorgu fremstår som en spiller, der kan blive en stor gevinst for Danmarks landshold i de næste mange år, men venstrebacken kunne faktisk potentielt have valgt et andet landshold. Tilbage i november udtalte venstrebackens agent nemlig, at det var en mulighed for Patrick Dorgu at spille for Nigeria. Det var dog aldrig helt tæt på at ske, lyder det nu fra Patrick Dorgu. 

– Det var altid en mulighed, men jeg vil ikke sige, at det var super seriøst, siger venstrebacken, der i foråret blev nævnt som et emne i AC Milan ad flere omgange. 

Selv har Patrick Dorgu intet hørt om Milano-klubbens interesse, men den 19-årige back vil ikke lægge skjul på, at han drømmer om at komme til en større adresse. 

– Jeg håber på at få et endnu større skifte på et tidspunkt, men lige nu er jeg glad for at være i Lecce, lyder det afslutningsvist fra Patrick Dorgu. 

Søndag kan Serie A-spilleren få sin kamp nummer to for A-landsholdet, når Danmark får besøg af Serbien i Parken. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Randers FC – FC Midtjylland

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

AGF – Sønderjyske

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

– Fuldstændig svigtet

Dansk dommer får ros stor ros

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Vejle Boldklub – FC København

Skidt nyt til Brian Riemer?

Stor Brøndby-stjerne skadet

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FC Fredericia – Viborg FF

Valgte Manchester United over Real Madrid

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt