Senegal må sandsynligvis undvære en af sine offensivspillere til VM i form af Keita Balde fra Spartak Moskva. Han er nemlig blevet idømt en dopingkarantæne frem til og med 5. december i år, altså midt under VM-slutrunden.
Det til trods for, at han faktisk ikke testede positiv for nogen forbudte stoffer ved en test tilbage i april.
Det skriver Spartak Moskva selv via sin hjemmeside, ligesom Daily Mail også beskriver den noget specielle sag.
– Keita Balde er blevet suspenderet af den italienske antidopingdomstol indtil 5. december på grund af en dopingovertrædelse, mens han spillede for Cagliari.
– En prøve taget fra Keita den dag [tilbage i april, red.] fandt ingen forbudte stoffer. Men i overensstemmelse med disciplinærkodekset accepteres enhver dopingrelateret sanktion, der pålægges af en anden national eller international sportsforening eller -domstol, automatisk af FIFA og skal anerkendes af alle forbund og foreninger.
– I overensstemmelse hermed anerkendes sanktionen fra den italienske antidopingorganisation af Ruslands fodboldforbund, skriver Spartak Moskva.
Ifølge Daily Mail var der, ligesom Spartak Moskva skriver, ikke nogle forbudte stoffer i Keita Baldes system, men den italienske antidopingdomstol fandt alligevel, at han havde brudt antidoping-reglerne. Det er uvist, hvad han har gjort.
Keita Balde, 27 år, er stort set altid udtaget til det senegalesiske landshold, men han spillede ikke meget for mandskabet, der vandt Africa Cup of Nations i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
