FCK’er vraget af Ståle: Taler ikke meget med ham

For anden gang i træk er Mohamed Elyounoussi ikke en del af Ståle Solbakkens norske landshold, og de to har ikke talt så meget om det.



– Jeg tror, at han bliver en stor profil, hvis holdet bliver bedre. Hvis vi ser et FCK-hold, der kan dominere lidt ude i Europa, så tror jeg, at han bliver en stor profil.

Sådan lød ordene til Tipsbladet, da Ståle Solbakken gav sin vurdering af Mohamed Elyounoussis skifte til FC København. 

Siden da har Elyounoussi fået en lunken start på FCK-eventyret, som godt nok har budt på en flot scoring i Istanbul mod Galatasaray, men hvor man måske også har kunnet forvente mere. 

Måske Ståle Solbakken også har haft det sådan, for det er anden gang i træk, at han har valgt ikke at udtage den rutinerede FC København-wing til sit norske landshold. Elyounoussi har ellers været en del af landsholdet i mange år, men det har altså så småt ændret sig, og det er ikke ligefrem fordi, at de parter har drøftet så meget om det. Det fortæller Elyounoussi til TV 2 Norge. 

– Jeg har ikke talt så meget med ham (Ståle, red.). Det er, som det er. Jeg ønsker selvfølgelig gutterne held og lykke, og jeg håber, at de vinder kampene. Jeg har ikke mere at sige til det, lyder det. 

Han lyder ikke som verdens mest skuffede mand ud fra de ord, han sætter på den manglende udtagelse.

– Det er ikke noget, jeg har taget stilling til. Jeg fokuserer på der, jeg er nu. Jeg har det godt her, så det er ikke noget, der fylder i mine tanker, lyder det.

Mohamed Elyounoussi står noteret for 52 landskampe for Norge. Hans seneste optræden var den 17. juni mod Skotland, hvor han kom ind fra bænken.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’