Fik næsten hjerteanfald af ikonisk dansk scoring

Rumænsk fodboldkommentator havde nær fået hjertestop i Parken i 2003.



Nogle mål sætter sig bare fast på nethinden, og er man gammel nok, kan man med sikkerhed huske opgøret i EM-kvalifikationen i Parken mellem Danmark og Rumænien den 10. september 2003.

Et nederlag til Morten Olsens tropper ville sende Danmark ud i EM-mørket, og det lignede en dansk nedtur foran de mere end 42.000 tilskuere i nationalarenaen. 

Men i femte minuts overtid indtraf miraklet.

Et indlæg fra Niclas Jensen dumpede en smule tilfældigt ned foran Danmarks måske mindst målfarlige spiller Martin Laursen, men midtstopperen fik kontrol over bolden og kunne udligne til slutresultatet 2-2 få sekunder før slutfløjt. Dermed kom Danmark med til EM i 2004, mens Rumænien røg helt ned på tredjepladsen og missede slutrunden.

Martin Laursens ikoniske scoring blev fejret for fuld styrke af Flemming Toft, der kommenterede landskampen for TV 2, mens Emil Gradinescu, der kommenterede opgøret for de rumænske TV-seere, var noget mere slukøret.

Mere end 20 år senere husker han stadig det skelsættende øjeblik for rumænsk landsholdsfodbold. Han beskriver det som det værste, han har prøvet i forbindelse med sit job.

– Jeg kunne mærke begyndelsen på et hjerteanfald. Hele min venstre arm blev følelsesløs, og jeg følte en smerte i mit bryst. Jeg følte en meget voldsom fysisk reaktion. Det er klart den kamp, som har mærket mig mest, siger Emil Gradinescu til Orangesport.

Jon Dahl Tomasson bragte Danmark foran efter godt en halv time, men efter pausen sørgede Adrian Mutu og Daniel Pancu for, at Rumænien kom i front med 2-1. Det lignede kampens slutrresultat, indtil Martin Laursen dukkede op efter 95 minutter.

Martin Laursen, der indstillede sin karriere i 2009, scorede blot to mål for det danske landshold. 





► LIVE

LIVE: AGF er voldsomt utilfredse

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

FC Nordsjælland – OB

Journalist åbner for chokskifte



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

AGF vil have mangemillionær på toppost

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’

Mål i Farum

Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’