Har ikke lagt særlig plan for Højlund

Lukas Hradecky og landstræner Markku Kanerva vil umiddelbart være glade for pointdeling mod Danmark.



Det hører til sjældenhederne, at fodboldspillere og fodboldtrænere på forhånd stiller sig tilfreds med uafgjort i en kamp, men det er ikke desto mindre tilfældet på det finske herrelandshold før søndagens EM-kvalifikationskamp mod Danmark.

Finland topper nemlig kvalifikationsgruppen, og med en pointdeling i Helsinki vil finnerne stadig holde de danske gruppefavoritter bag sig i jagten på en EM-billet.

– Hvis vi spiller bedre end Danmark, så vil et point ikke være optimalt. Men lige nu vil jeg nok ikke være så ked af at få et enkelt point, siger landstræner Markku Kanerva.

Det er målmand Lukas Hradecky helt enig i.

– Jeg vil helt sikkert være tilfreds med et point mod Danmark.

– Danmark er det hold, vi kender bedst i gruppen, og Danmark er stadig det bedste hold i gruppen. Vi har et forspring på to point ned til Danmark, og hvis vi skal gøre afstanden endnu større, kræver det, at vi spiller en drømmekamp, siger den finske landsholdskeeper, der har en fortid i Superligaen.

Midtvejs i kvalifikationen topper Finland gruppen med 12 point, Danmark og Slovenien har ti point, mens Kasakhstan har ni point. Gruppens to bedste hold kvalificerer sig til EM.

– Hvis man ser på point, så har Kasakhstan været en positiv overraskelse, mens Danmark har færre point end forventet. Men det er en tæt kamp om de to EM-billetter, og derfor er mødet med Danmark en nøglekamp for os.

– Det bliver nok først afgjort til allersidst, hvem der bliver nummer et og to i gruppen, siger Lukas Hradecky.

Da Danmark og Finland mødtes i Parken i marts, vandt Danmark 3-1. Kometen Rasmus Højlund scorede alle Danmarks tre mål, men landstræner Markku Kanerva har ikke givet den blonde danske bomber ekstra fokus i Finlands forberedelser til kampen.

– Rasmus Højlund har scoret mange mål for Danmark, men der er også andre gode angribere på Danmarks hold, så vi har ikke lagt nogen særlig plan for ham. Vi skal stå kompakt og forsvare som et hold for at stoppe Danmark, siger landstræneren.

Opgøret mellem Finland og Danmark begynder klokken 18 dansk tid.

/ritzau/






Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’


Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Landstræner uenig med Ronaldo

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Superliga-profil får trænerlicens

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brøndby-stjerne skadet

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Neuers ord ramte Højbjerg

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Kæmpe ændring i MLS

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK