Finland holder vejret: Frygter Rasmus Højlund

Søndagens kamp mellem Finland og Danmark er en af de mest imødesete kampe i finsk fodboldhistorie, siger journalist. Og så er der ingen finner, der undervurderer Rasmus Højlund denne gang.



Der er lagt op til en fantastisk fodboldfest i Finland, når Kasper Hjulmands tropper kommer på besøg i EM-kvalifikationen søndag aften.

Finland har været velspillende i kvalifikationen hidtil, hvor landstræner Markku Kanervas mandskab efter fire sejre i træk indtager førstepladsen i kvalifikationsgruppen – foran blandt andre favoritterne fra Danmark.

Derfor er der også store forventninger til kampen i det finske, fortæller Jussi Vainikka, der dækker det finske landshold for YLE, til Tipsbladet.

– Først og fremmest vil jeg sige, at det er en af de største kampe i finsk fodboldhistorie, hvad angår forventningerne og support fra fansene. Det er sådan set ikke bare set som en kæmpe fodboldkamp, men som en kæmpe sportsbegivenhed. Kampen har været udsolgt i næsten tre måneder, siger Jussi Vainikka og fortsætter:

– Den generelle stemning omkring landsholdet er fantastisk, og der er meget højlydt på stadion, og det finske landshold samler fans fra hele landet. Holdet har også fået en fed optakt til søndagens kamp med fire sejre i træk. Vi ved godt, at kampen mod Danmark er den sværeste, men selvtilliden er meget høj lige nu.

Og på det finske mandskab, der altså er propfyldt med selvtillid i øjeblikket, er der særligt fire spillere, som Kasper Hjulmand og kompagni skal holde særligt godt øje med. Tre af dem kender flere i den danske trup dog allerede godt.

– Oliver Antman (angriber fra FC Nordsjælland, red.) er hurtigt blevet et stort navn. Han har kun været på landsholdet i et år og har spillet syv kampe med fem mål,  så han er ved at blive den nye stjerne.

– Derudover er de to største navne Lukas Hradecky og Teemu Pukki (begge tidligere profiler i Brøndby IF, red.). Der er også Joel Pohjanpalo fra Venezia, der også scorer vigtige mål. Men der er åbenlyst ikke så mange store stjerner, men så er det rart at se, at der kommer flere unge spillere ind på holdet og gøre det godt, siger Jussi Vainikka.

– Ingen undervurderer Højlund længere
Hos Danmark er der noget flere stjerner, vil de flest nok erkende. Og Finland har selv mærket på egen krop, hvor skarp en angriber Rasmus Højlund er.

I holdenes seneste indbyrdes møde tilbage i marts scorede den nuværende Manchester United-angriber nemlig sit første landsholdsmål. Og sit andet. Og sit tredje for god ordens skyld.

– Finland er absolut bedre forberedt på Højlund den her gang. Han følges meget tæt i de finske medier, efter at han også har fået debut for Manchester United og er en nøglespiller for Danmark. Han er også en, trænerstaben virkelig har øje på, så der er ingen, der undervurderer ham længere, fastslår YLE-journalisten.

Der er dog stadig en mand, der stjæler lidt flere overskrifter end 19-årige Højlund.

– Eriksen er stadig den, der tales mest om. Han er en kæmpe stjerne, men folk husker jo også stadig, hvad der skete til EM. Højlund er nok den dansker, der tales næstmest om. Det er de to, der er mest kendte i Finland, forklarer Jussi Vainikka.

Har Finland råd til at tabe?
Men kampen er som bekendt ikke bare en fodboldfest – der er også afgørende point på spil.

Finland topper kvalifikationsgruppen med 12 point, mens Danmark og Slovenien er henholdsvis nummer to og tre med 10 point. Og ifølge Jussi Vainikka er status lige nu, at Finland godt kan leve med et nederlag.

– Det er et af samtaleemnerne. At Slovenien vandt torsdag, gør tingene lidt mere komplicerede, men Finlands sejr over Kasakhstan torsdag har gjort, at der ikke er noget pres om at få point mod Danmark. Der er nok mere pres på Danmark, fordi de ikke har vundet på udebane endnu.

– Alle håber og tror selvfølgelig, at Finland kan få et point, men hvad angår EM-kvalifikationen vil den vigtigste kamp fra et finsk perspektiv være udekampen mod Slovenien i oktober, siger han og understreger dog, at et point selvfølgelig vil være godt for Finlands chancer for at komme til EM.

Finland og Danmark mødes søndag klokken 18.00. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Bo Henriksen fyret

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FC København-profil ude med sygdom

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder