– Forhåbentligt kan jeg snuse til A-landsholdet

I første omgang venter der en EM-slutrunde med U21-landsholdet til sommer, men Thomas Kristensen håber også på snart at få chancen på Danmarks A-landshold.



Han missede en stor del af efteråret med skader, men Thomas Kristensen har alligevel fået vist sig rigtigt godt frem for Udinese i denne sæson.

Derfor har der også floreret en del rygter om, at flere storklubber har den 23-årige danske forsvarsspiller på blokken. Både Juventus og Tottenham er blevet nævnt som bejlere, og på deadline dag skrev Daily Mail, at Udinese havde afvist et bud på 112 millioner kroner på danskeren fra Premier League-klubben Wolverhampton.

I et interview med Tipsbladet understreger Thomas Kristensen dog selv, at han ikke havde travlt med at komme væk fra Udinese i januar. Den tidligere AGF-profil var dog bekendt med interessen.

– Det er klart, at jeg har et bagland og en agent, som tager sig af sådan nogle ting. Men de fleste af tingene har jeg selv været inde omkring. Det var ikke planen, at jeg skulle af sted allerede nu, også fordi jeg heller ikke har sat super mange kampe sammen i den her sæson, siger Thomas Kristensen til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er klart, at der har været interesse i det her vindue. Men både klubben og jeg føler, at der stadig er flere ting at krydse af her i Udine, så vi tager det stille og roligt og fortsætter udviklingen, og så må vi se, hvad det bliver til i fremtiden.

Serie A-danskeren lægger dog ikke skjul på, at han i et længere perspektiv har en ambition om at rykke til Premier League.

– Kigger vi længere frem, så har drømmen altid været at ramme England på et tidspunkt. Det kunne være flot at lande derovre en dag, selvom jeg også nyder tilværelsen her, siger Thomas Kristensen.

Thomas Kristensen var søndag aften med til at få 1-1 ude mod Serie A’s tophold Napoli (Foto: Alamy).

Drømmer om landsholdsdebut
Thomas Kristensen rykkede i sommeren 2023 fra AGF til Udinese i en kæmpe transfer, der kan ende helt oppe på 60 millioner kroner, og den danske forsvarsspiller kan se tilbage på en meget vellykket tid i Italien. Forsvarsspilleren har da også store ambitioner for 2025.

– Det altoverskyggende er, at jeg skal holde mig skadesfri, så jeg kan lægge på mit spil hver eneste dag. Derefter tror jeg, at tingene nok skal komme. Forhåbentligt kan jeg komme ind og snuse lidt til A-landsholdet på et tidspunkt, det ved man aldrig.

– Jeg skal bare have en masse kampe ind under huden og strikke en god afslutning på sæsonen sammen med Udinese. Og så må vi se, hvad der sker, siger Thomas Kristensen.

Med en VM-slutrunde i USA om halvandet år er det nærliggende at tænke, at Thomas Kristensen har en drøm om at komme med i Danmarks trup. Det fylder dog ikke så meget for Udinese-spilleren endnu.

– Det er ikke noget, der tager super meget af min tid, men så længe jeg leverer ude på banen, så kunne jeg forestille mig, at der godt kunne blive kigget min vej på et tidspunkt. Men jeg har fokus på at levere for mit klubhold, og så må vi tage den derfra, siger ‘TK’.

I første omgang venter der til sommer en U21-EM-slutrunde i Slovakiet, hvor Thomas Kristensen ser gode muligheder for Danmark, der er i pulje med Holland, Ukraine og Finland.

– Som vi kan se rundt omkring, så bliver der lavet store danske transfers med unge spillere. Den danske ungdom kommer styrtende fremad, så jeg ser da vores chancer som småstore, hvis ikke kæmpestore. Vi skulle da gerne gå ud og skrabe nogle point sammen i den gruppe, vi har fået, lyder det afslutningsvist fra Thomas Kristensen.

Thomas Kristensen spillede søndag aften 90 minutter, da Udinese lykkedes med at få 1-1 på udebane mod Serie A’s tophold Napoli.

Tipsbladet har også talt med Thomas Kristensen om danskerens tid i Udinese. Det kan du læse om her.





Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Erik ten Hag jagter dansker

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

PSG – Arsenal

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark