Fra 2.division til VM? Det ville være sindssygt

Yacine Bourhane spiller til dagligt i den danske 2.division for Esbjerg fB, men har kurs mod VM i 2026 med sit landshold Comoerne. Tipsbladet har talt med den comoriske landsholdsspiller.



De fleste spillere i den danske 2.division er amatører og spiller kun fodbold på deltid. 

Det gælder dog ikke for Esbjerg fB's midtbanespiller Yacine Bourhane. 

Han spiller i den grad fodbold på fuldtid. 

Og EfB er ikke det eneste sted, han spiller fodbold. Det gør han også med sit landshold fra Comorerne. Her har han fået en drømmestart i den afrikanske VM-kvalifikation, hvor de fører gruppen med maksimumpoint efter to runder. 

Senest gik det ud over Ghana, der blev besejret med 1-0 i en kamp, hvor Yacine Bourhane lagde op til scoringen, der førte til sejr.

– Det kommer faktisk ikke bag på mig. Vi synes ikke, at der en stor overraskelse, at vi ligger, hvor vi gør. Vi havde slået Ghana før, så vi vidste, at vi kunne gøre det igen. Måske det er en lille overraskelse, men nogen stor overraskelse er det ikke for os selv, udtaler den 25-årige midtbanespiller til Tipsbladet. 

I den danske 2.division er Yacine Bourhane vant til at møde spillere, der har et job ved siden af fodbolden. Men mod Ghana mødte han spillere, som Mohamed Kudus, Jordan Ayew og Inaki Williams, der spiller i verdens bedste ligaer. 

– Det er altid sjovt at spille mod sådan nogle spillere, men vi har prøvet det før mod hold som Marokko og Egypten. Mod Egypten mødte vi for eksempel Mohamed Salah. 

Artiklen fortsætter efter billedet … 

I den danske 2.division står Yacine Bourhane overfor amatører. For Comoerne står han overfor spillere som Mohamed Salah. Foto: IMAGO / Newscom World

Så hvordan tilpasser man sig fra at spille i den danske 2.division til at spille mod så store stjerner?

– Det handler ikke om at tilpasse sig. Det handler bare om at følge med niveauet og steppe op i de største kampe. Hvis ikke man gør det, så ser man dum ud.

Comorerne topper nu sin VM-kvalifikationsgruppe og har kurs mod VM. Alligevel vil Yacine Bourhane ikke sælge skindet før bjørnen er skudt. 

– Det vil selvfølgelig være sindssygt at komme til VM, men der mangler stadig otte kampe, så der er lang vej endnu. Hvis vi vinder de næste to kampe, så er vi selvfølgelig “kun” seks kampe fra drømmen. 

Men er det ikke noget, I taler om i omklædningsrummet på landsholdet?

– Nej, det er ikke noget, vi taler om på holdet. Måske vi kan begynde at tale om det, hvis vi også vinder de næste to kampe. Men det er alt for tidligt at sige lige nu, der er stadig lang vej. 

Yacine Bourhane står noteret for 17 landskampe for Comorerne. Næste opgave for Comorerne på vejen mod VM er den 5.juni, hvor de møder Madagaskar. 





‘Det er udelukkende mit ansvar’




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Zorniger med opsang efter ydmygelse

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

– Det er en gigantisk fiasko

‘Derfor forlod jeg Brøndby’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF