Danmark faldt med ære efter to underholdende Nations League-kvartfinaler mod Portugal, hvor 1-0-sejren i Parken blev fulgt op af et 5-2-nederlag efter forlænget spilletid i Lissabon.
I TV 2’s nedtakt efter søndagens hæsblæsende opgør blev kampen selvfølgelig analyseret, hvor Nicklas Bendtner blev spurgt, hvad man kunne pege på af danske fejl, hvis man ville lede efter huller i osten.
– Det ligger selvfølgelig i, at vi ikke får scoret nok mål i Parken, i forhold til de chancer, vi kreerede, og så begår vi nogle fejl i dag i nogle vigtige situationer, der gør, at vi lukker dem tilbage ind i kampen.
– I det 87. minut bokser Schmeichel den ud i feltet, hvilket giver en chance væk. Hvis han bokser den ud i siden eller et eller andet, så bliver den afværget, og så er vi stadig med i kampen. Så det er de der små marginaler i dag, som gør, at vi ikke står med et resultat og er gået videre, lød det her fra Nicklas Bendtner.
Fem indkasserede mål er selvfølgelig i overkanten, hvis man vil vinde en fodboldkamp, men ifølge Nicklas Bendtner er det særligt Francisco Trincaos 3-2-mål i det 87. minut, der er ærgerligt.
– Ja, det er jo for meget, men det er jo selvfølgelig målet til 3-2, som gør hele forskellen. Med de indskiftninger, vi har fået, og de relationer, vi har på banen, bliver det svært for os at kreere chancer og være farlige i den sidste halve time, lød det fra den tidligere landsholdsstjerne.
Mads Junker blev herefter spurgt, om Kasper Schmeichel også selv vil ærgre sig over sin rolle i 3-2-scoringen.
– Ja, det vil han. Og det vil vi andre også, fordi det er ikke det rigtige sted at bokse bolden hen. Ét er, at han skal holde den, forhåbentligt, og ellers skal den bokses væk, lød svaret her fra TV 2-eksperten.
Efter kampen var der flere danske landsholdsspillere, der selvfølgelig var skuffede, men samtidigt udtrykte en vis tilfredshed over Danmarks udtryk i de to kampe mod Portugal. Ifølge Nicklas Bendtner hænger det sammen med, at spillerne tydeligvis køber ind på Brian Riemers tilgang.
– Jeg tror, det er fordi, at de kan se en identitet og en plan i forhold til, hvad Brian gerne vil, som ligger meget op ad det, som spillerne måske længe har søgt. Det her med at spille fodbold, at spille med mod, at spille frem ad banen og prøve at score mål. Det har vi også set. Vi kreerer mange chancer i Parken, og vi kreerer nogle chancer her og scorer to mål.
– Men hvis du ikke er skuffet som fodboldspiller, når du taber, så er der jo et eller andet galt. Jeg forstår godt, at de er skuffede. Vi står fem minutter fra at kunne gå fra det her opgør og være i en Final Four, så jeg kan sagtens se, hvorfor de har det sådan. Men de prøver selvfølgelig at fokusere på de positive ting, og dem er der også masser af, som de også skal evaluere på, lød det fra Nicklas Bendtner.
Danmarks næste betydende kamp er den 5. september, hvor Brian Riemers tropper indleder VM-kvalifikationen med en hjemmekamp mod Skotland.
Inden da venter der testkampe til juni, hvor modstanderne endnu ikke er fastlagt.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL