Danmark faldt med ære efter to underholdende Nations League-kvartfinaler mod Portugal, hvor 1-0-sejren i Parken blev fulgt op af et 5-2-nederlag efter forlænget spilletid i Lissabon.
I TV 2’s nedtakt efter søndagens hæsblæsende opgør blev kampen selvfølgelig analyseret, hvor Nicklas Bendtner blev spurgt, hvad man kunne pege på af danske fejl, hvis man ville lede efter huller i osten.
– Det ligger selvfølgelig i, at vi ikke får scoret nok mål i Parken, i forhold til de chancer, vi kreerede, og så begår vi nogle fejl i dag i nogle vigtige situationer, der gør, at vi lukker dem tilbage ind i kampen.
– I det 87. minut bokser Schmeichel den ud i feltet, hvilket giver en chance væk. Hvis han bokser den ud i siden eller et eller andet, så bliver den afværget, og så er vi stadig med i kampen. Så det er de der små marginaler i dag, som gør, at vi ikke står med et resultat og er gået videre, lød det her fra Nicklas Bendtner.
Fem indkasserede mål er selvfølgelig i overkanten, hvis man vil vinde en fodboldkamp, men ifølge Nicklas Bendtner er det særligt Francisco Trincaos 3-2-mål i det 87. minut, der er ærgerligt.
– Ja, det er jo for meget, men det er jo selvfølgelig målet til 3-2, som gør hele forskellen. Med de indskiftninger, vi har fået, og de relationer, vi har på banen, bliver det svært for os at kreere chancer og være farlige i den sidste halve time, lød det fra den tidligere landsholdsstjerne.
Mads Junker blev herefter spurgt, om Kasper Schmeichel også selv vil ærgre sig over sin rolle i 3-2-scoringen.
– Ja, det vil han. Og det vil vi andre også, fordi det er ikke det rigtige sted at bokse bolden hen. Ét er, at han skal holde den, forhåbentligt, og ellers skal den bokses væk, lød svaret her fra TV 2-eksperten.
Efter kampen var der flere danske landsholdsspillere, der selvfølgelig var skuffede, men samtidigt udtrykte en vis tilfredshed over Danmarks udtryk i de to kampe mod Portugal. Ifølge Nicklas Bendtner hænger det sammen med, at spillerne tydeligvis køber ind på Brian Riemers tilgang.
– Jeg tror, det er fordi, at de kan se en identitet og en plan i forhold til, hvad Brian gerne vil, som ligger meget op ad det, som spillerne måske længe har søgt. Det her med at spille fodbold, at spille med mod, at spille frem ad banen og prøve at score mål. Det har vi også set. Vi kreerer mange chancer i Parken, og vi kreerer nogle chancer her og scorer to mål.
– Men hvis du ikke er skuffet som fodboldspiller, når du taber, så er der jo et eller andet galt. Jeg forstår godt, at de er skuffede. Vi står fem minutter fra at kunne gå fra det her opgør og være i en Final Four, så jeg kan sagtens se, hvorfor de har det sådan. Men de prøver selvfølgelig at fokusere på de positive ting, og dem er der også masser af, som de også skal evaluere på, lød det fra Nicklas Bendtner.
Danmarks næste betydende kamp er den 5. september, hvor Brian Riemers tropper indleder VM-kvalifikationen med en hjemmekamp mod Skotland.
Inden da venter der testkampe til juni, hvor modstanderne endnu ikke er fastlagt.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Hvem holder partilederne med i fodbold?
I chok over Steve Cooper-historie
Sigter 32 personer for matchfixing
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding