Gravesen om dansk stjerne: En frygtelig situation

Thomas Gravesen kalder den danske stjernes situation for "frygtelig".



Andreas Christensen gjorde i slutningen af sæsonen comeback for FC Barcelona, men da Brian Riemer mandag udtog sin landsholdstrup til testkampene mod Nordirland og Litauen, var den danske forsvarsstjerne ikke med. 

Og det ærgrer i den grad Viaplays ekspert Thomas Gravesen. Det fortæller han til Viaplay Sport News. 

– Andreas Christensens situation er en frygtelig situation. Han kæmper med skader og problemer i sit fodboldliv, og det er jo et frygteligt scenarie. Det er ærgerligt, at en så dygtig spiller ikke kan få det til at fungere, siger Gravesen og tilføjer: 

– Hvis ikke det fungerer rent fodboldmæssigt for dig, er der bare ikke plads på det danske landshold. Det er en speciel situation med Andreas Christensen, for han har vist, hvor dygtig han er, men når man ikke kan stole på ham rent fysisk, og han ikke kan komme forbi de skavanker, så er man jo ikke til rådighed.

– Jeg kender jo ikke situationen helt ind i benene og ved, hvor ondt det gør på ham, fordi det er sparsomt med detaljer omkring, hvad der foregår. Hvordan kan han være skadet uafbrudt? Det er brandærgerligt. 

Brian Riemer fortalte i forbindelse med udtagelsen til Tipsbladet og den fremmødte presse, at “AC” er i gang med at bygge sin krop op igen efter en skadesplaget sæson, og at man ikke har villet tage chancer i denne landskampsperiode. I stedet håber man på at have stjernen frisk til efterårets kampe i VM-kvalifikationen. 

Situationen er dog frustrerende for landstræneren, erkender han. 

– Det er meget frustrerende. Jeg synes jo, at i vore sidste samling havde vi et midterforsvar, der gjorde det fremragende, så det er positivt. Men jeg har sagt min mening om “AC”, og i topform er han en af verdens bedste forsvarsspillere. 

– Det er et stykke tid siden, at vi har set det. På et hold som Barcelona finder du ikke nogle meget bedre end ham. For mig er han helt perfekt – i hvert fald til det, jeg gerne vil. Det er ærgerligt, at jeg har skullet stå så mange gange og undvære ham. Men det er en præmis i fodbold for alle hold. Der er skader, slog landstræneren fast

Se hele klippet med Thomas Gravesen, som også roser udtagelsen af Mathias Kvistgaarden, i videoafspilleren øverst i artiklen. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Marokko er blevet fodboldens mekka

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Dansker trukket ind i skandalesag

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama