Klokken 13.00 tirsdag udtager Kasper Hjulmand sit landshold til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig.
Hvoraf nogle spillere er sikre på en plads, så sidder andre og håber på, at de har overbevist landstræneren om, at de skal have chancen. En af dem er Celtic-spilleren Matt O'Riley.
Det fortæller han om til Tipsbladet.
– Jeg håber på det, men hvis ikke det sker lige nu, så er det også ok. Jeg håber stadig, at jeg er med på U21 eller bliver en del af A-landsholdet. Personligt tænker jeg meget på VM, for jeg tror på, at der er muligheder for, at jeg kan komme med. Hvis det sker, så sker det, og hvis ikke så er det også ok. Jeg er glad for, at der bliver talt om det som en mulighed. Det er fedt, siger Matt O'Riley.
Den engelsk-danske midtbanespiller, der for ganske nyligt fik et permanent dansk pas, har siden skiftet til Celtic imponeret stort. Han er fast mand på holdkortet, vandt mesterskabet i fjor, debuterede i Champions League mod Real Madrid i sidste uge og så leverer han assists på samlebånd.
En storspillende Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen og Mathias Jensen samt spillere som Philip Billing og Morten Hjulmand gør det dog svært at bryde ind blandt Kasper Hjulmands udvalgte.
– I mit eget hoved er jeg god nok til at være med. Men jeg synes, at vi har rigtig mange gode spillere over hele banen. Jeg har set kampene mod Frankrig og Kroatien senest, hvor vi spillede rigtig godt. Jeg har også talt med nogle venner fra Celtic, og de tror, at Danmark har nogle af de største chancer for at vinde VM. Hvis de ting først bliver sagt, så er det meget spændende at være dansker.
Har talt med Hjulmand
21-årige Matt O'Riley har i løbet af foråret været en fast bestanddel af Danmarks U21-landshold, hvor han også er kommet på måltavlen. Alligevel drømmer midtbanespilleren stort, da han gerne vil med til VM-slutrunden i Qatar.
Morten Wieghorst var i foråret i Glasgow for at overvære danskeren i aktion, og meldingerne fra Kasper Hjulmand har også kun været positive de gange, at midtbanespilleren har talt med ham.
– Denne gang har jeg ikke talt med ham, men sidste gang trænede U21- og A-landsholdet sammen, og der talte jeg lidt med ham. Jeg synes, at han var en rigtig god fyr. Han snakkede meget med mig, og var meget venlig overfor mig. Der er ikke så mange store trænere, som er sådan, og det gjorde mig glad, at vi havde en god dialog.
– Da jeg mødte Hjulmand sagde han bare til mig, at det var godt at have mig med til træningerne. Han sagde også, at han godt kunne se mig være med på det her niveau, og det var rigtig rart for mig at få af vide.
– Morten [Wieghorst, red.] har jeg haft lidt flere snakke med, fordi han fortæller mig historier fra hans tid i Celtic. Så det er fedt for mig at have nogle relationer med folk, som kender Celtic godt. Han er godt til at fortælle om sine egne erfaringer.
Matt O'Riley har i denne sæson bidraget med fem assists i seks kampe for Celtic, hvor de skotske mestre i øjeblikket fejer al modstand af banen i den hjemlige turnering.
Det danske landshold møder Kroatien torsdag den 22. september, og tre dage senere tager de imod Frankrig i Parken.

TransferLIVE: Brøndby præsenterer ny spiller

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Sådan går det FC København i Superligaen

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Her er Nicolai Boilesens nye job

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Tysk træner til Brøndby IF

Spærrer øjnene op over Zorniger

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

De henter Emmanuel Yeboah

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Forventer salg af Superliga-profil

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Han får sit store Superliga-gennembrud

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Pelle Mattsson har tysk bejler

Har Mafra-spiller til prøvetræning

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Utilfreds med Brøndby-tid

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Han er på rampen i AGF

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

David Boison Frimpong på vej til FCK

Foreslår storklub: Hent denne Superliga-stjerne

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Afslører detaljer fra drømmetransfer

Bellingham får lang tur på tribunen

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar

Transfer-bonanza: Nu jagter de ny stjerne

Kedelig kampstart i Tirana

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning