Stort for Grønland: Vil være med i CONCACAF

Der er blevet taget et historisk skridt for grønlandsk landsholdsfodbold.



Grønland har hidtil ikke kunne gøre sig så meget på den internationale fodboldscene, men det kan givetvis ændre sig meget snart. Landets fodboldforbund KAK har nemlig valgt at søge optagelse i CONCACAF, der er det nord- og centralamerikanske fodboldforbund.

Det oplyser KAK, som beskriver det som en historisk begivenhed, at man nu har taget det skridt. I den forbindelse slår grønlændernes formand Kenneth Kleist fast, hvad det betyder for dem.

– At søge medlemskab i CONCACAF er et historisk øjeblik for Grønland. Dette initiativ afspejler vores dedikation til at udvikle og fremme fodbold i vores land, siger han og fortsætter:

– Med CONCACAF-medlemskabet vil vi få mulighed for at deltage i internationale turneringer og udveksle erfaringer med andre nationer, hvilket vil være uvurderligt for vores sport og samfund, lyder det fra Kenneth Kleist.

Når Grønland ikke er en del af UEFA, så hænger det sammen med, at det europæiske fodboldforbund ikke optager landshold, der ikke er anerkendt af FN. Det er ikke et krav hos CONCACAF, som har landshold som Fransk Guyana, Guadeloupe og Martinique under sig.

Det giver en realistisk mulighed for, at de kan komme til at møde landshold som Mexico, USA og Canada i fremtiden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skulle der være mulighed for, at Grønland kan spille med i CONCACAF allerede fra 2025, hvis alt går vel.

Ansøgningen fra KAK har endvidere stor opbakning fra Dansk Boldspil-Union, og det forklares, at det er en støtte, der er afgørende for deres ambitioner om at integrere sig i det internationale fodboldfællesskab.

Endelig er der blevet lavet en aftale med den islandske fodboldunion om, at det kan blive muligt at spille deres hjemmekampe i Reykjavik indtil de nødvendige faciliteter er på plads i Grønland.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub