Det er helt bevidst, at det danske fodboldlandshold har valgt at spille på hjemmebane i alle fire testkampe inden sommerens EM-slutrunde i Tyskland.
Skulle Danmark have spillet i udlandet, ville det give drænende rejsetid og mindre kvalitet i træningerne, fortæller landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig har landsholdet fået en rigtig god træningsbane med varme i, og derfor kan holdet træne på et jævnt underlag i Helsingør, selv om årstiden sætter sine spor på mange andre græsplæner og fodboldbaner landet over.
– Nu kan vi for første gang med god ro lægge en træningslejr i Danmark i marts. Derfor har vi valgt at være i faste rammer, hvor vi har et setup, som alle kender. Samtidig giver vi også flere fans mulighed for at komme ind og se kampene, siger Kasper Hjulmand.
I marts 2022 var landsholdet på træningslejr i sydspanske Marbella før testkampe mod Holland og Serbien. Dengang ville det have været risikabelt at blive hjemme, for baneforholdene kunne have ødelagt træningerne.
– For to år siden havde vi ikke en ordentlig bane. Vi kunne ikke være i Danmark. Der var ikke noget varme i vores træningsbane, så vi kunne ikke lægge en ordentlig træningslejr her.
– Åge Hareide måtte engang køre landsholdet til Malmø for at træne, fordi han ikke kunne opdrive en træningsbane med varme i Danmark, siger Hjulmand og tilføjer muntert:
– I weekenden gik jeg da uden for og tænkte, at vi skulle da have været i Marbella, for det var pivkoldt. Men selv da vi var dernede for to år siden, var der regnvejr hele tiden.
Ved stålfast at have jagtet hjemmekampe, har Danmark haft færre muligheder at vælge imellem, når der skulle findes en modstander til kampene.
Landsholdet møder Schweiz lørdag i Parken, og tirsdag er Færøerne modstander på Brøndby Stadion. I juni inden EM-afrejsen skal Danmark møde Sverige og Norge på de samme to stadioner.
Lørdagens modstander, Schweiz, har varmet op til testkampen i Parken ved at være på træningslejr i Spanien. Banerne var gode, men vejret knap så godt fortalte schweizernes landstræner, Murat Yakin, fredag på et pressemøde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej