Christian Eriksen har fået grønt lys til at tilslutte sig den danske landsholdslejr i Spanien onsdag aften.
Dermed vil han være klar til at indgå i træningerne med landsholdskammeraterne fra torsdag formiddag.
Det bekræfter landstræner Kasper Hjulmand, der dermed råder over sin stjernespiller for første gang siden Eriksens hjertestop i EM-kampen mod Finland 12. juni sidste år.
– Han træner i Brentford her til formiddag (onsdag, red.), så får han de sidste test, og så ryger han på et fly i eftermiddag, medmindre der sker noget inden. Så kan han være fuldt med fra i morgen, siger Kasper Hjulmand.
Christian Eriksens sene ankomst til landsholdslejren skyldes, at kreatøren har været smittet med coronavirus, men han er allerede i træning igen efter et mildt coronaforløb.
Kasper Hjulmand skal se Eriksen an, før han ved, om spilleren kan få en rolle i både lørdagens testkamp mod Holland i Amsterdam og tirsdagens test mod Serbien i Parken – eller om Eriksen kun spiller i sidstnævnte kamp.
– Vi skal lige kigge på, hvad han præcist har lavet i Brentford, hvor han begyndte at træne igen i søndags. Inden det havde han misset træningerne i fire dage. Vi må se, hvor meget han har lavet, når vi får de sidste data.
– Det mest sandsynlige er, at han starter på bænken mod Holland, og så må vi se, hvordan det ser ud i Amsterdam. Men han er 100 procent klar til at spille i Parken, siger Kasper Hjulmand.
Efter at have besigtiget Eriksen på stadion i en Premier League-kamp vurderer landstræneren, at fynboen står uvant skarpt fysisk.
– Man kan se, at han har trænet stenhårdt, og at han står snorlige. Han er blevet lidt smallere, og han er i virkelig god forfatning, siger Hjulmand.
Mens det altså ser lovende ud for Christian Eriksen i forhold til de kommende testkampe, kommer de danske landsholdsfans næppe til at se en småskadet Andreas Christensen.
– Andreas Christensen bliver nok ikke klar til den her samling. Den er ikke helt lukket, men det ser meget svært ud, siger Kasper Hjulmand.
Hjulmand har i flere dage været klar over, at prognoserne fra London ikke var gode, og derfor udtog han allerede i lørdags Brøndby-anfører Andreas Maxsø som gardering til det centrale forsvar.
Også landsholdsanfører Simon Kjær misser de kommende testkampe med en skade, og derfor må Hjulmand gå helt nye veje, når han skal sammensætte sit forsvar.
Han har ud over Maxsø udtaget Jannik Vestergaard, Joachim Andersen og Victor Nelsson til de centrale forsvarspladser.
Ved tirsdagens landsholdstræning i Marbella gik Kasper Schmeichel tidligere ud af træningen end holdkammeraterne. Det skyldtes, at han fik et skrub i Premier League-kampen mod Brentford i weekenden, men der ikke noget at være nervøs for, siger Hjulmand.
– Det var andendagen efter, at han fik et skrub. Han skulle ikke lande for meget på hoften, og det var helt efter planen, at han gik ud af træningen, siger Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED
