Landstræner Kasper Hjulmand og landsholdets stab har lagt et stort puslespil for at kortlægge, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af at få i de kommende to testkampe mod Schweiz og Færøerne lørdag og tirsdag.
Han vil ikke risikere, at nogen spillere får en overbelastningsskade, før de skal hjem og spille sæsondefinerende kampe for deres klubber, og inden de om tre måneder skal til EM.
– Vi har lagt en klar plan for, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af, så vi ikke overbelaster nogen. Det kan godt være, der er spillere, som skal spille 180 minutter. Hvis de først skal spille lørdag eller søndag efter vores sidste kamp og ikke har nogen skavanker, er der ikke noget til hinder for at spille fuldtid.
– Vi forsøger altid at være fornuftige, men det har selvfølgelig indflydelse, at det er testkampe. Skulle vi spille en afgørende kamp på tirsdag, så ville jeg ikke tænke på at skåne nogen, siger Kasper Hjulmand.
– Det store mål er at have flest muligt spillere i topform i slutningen af maj, når jeg skal udtage dem til EM. Hvis nogen har en lille smule med baglåret, eller skal hjem til deres klubber og spille mange kampe, så tager vi det hensyn til det, tilføjer Hjulmand.
Rasmus Højlund er en af de spillere, der tages hensyn til. Han er på skånetræning torsdag for at kunne træne igennem fredag. Derefter er det planen, at han skal spille fra start mod Schweiz lørdag.
Angriberen er lige vendt tilbage fra en muskelskade, og både landstræneren og Manchester United har en interesse i, at Højlund ikke får et tilbagefald, selv om bomberens spillelyst er stor.
– Vi har en aftale med United om den samlede mængde spilletid i de to kampe. Han spiller fra start mod Schweiz, og der er ingen restriktioner på, hvor meget han må spille i den kamp. Så ser vi, hvad der sker efter den kamp.
– Vores stab har lagt en plan sammen med Erik ten Hag om, hvordan han får den bedste opbygning efter Rasmus' skadesperiode. Det er både for vores og deres bedste.
– Det giver ikke mening at smadre en spiller igennem og øge risikoen for en skade, der går ud over vores eget EM. Den plan er der for Rasmus Højlund og for alle andre spillere, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren fastslår, at ingen spillere i landsholdslejren døjer med skader, der gør dem ukampdygtige til lørdagens dyst mod Schweiz i Parken.
/ritzau/

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

FC København – Silkeborg IF

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Bendtner scorer nyt job

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Ikke sket i 8 år

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

FC Midtjylland – Viborg FF

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Andreas Christensen afviste Danmark

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Vejle Boldklub – Sønderjyske

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Stor ændring på landsholdet

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Dansker i stort kinesisk eventyr

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort
