Hjulmand kan give Højlund fuld spilletid lørdag

Rasmus Højlund starter mod Schweiz, men efter aftale med Manchester United får han ikke to hele landskampe.



Landstræner Kasper Hjulmand og landsholdets stab har lagt et stort puslespil for at kortlægge, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af at få i de kommende to testkampe mod Schweiz og Færøerne lørdag og tirsdag.

Han vil ikke risikere, at nogen spillere får en overbelastningsskade, før de skal hjem og spille sæsondefinerende kampe for deres klubber, og inden de om tre måneder skal til EM.

– Vi har lagt en klar plan for, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af, så vi ikke overbelaster nogen. Det kan godt være, der er spillere, som skal spille 180 minutter. Hvis de først skal spille lørdag eller søndag efter vores sidste kamp og ikke har nogen skavanker, er der ikke noget til hinder for at spille fuldtid.

– Vi forsøger altid at være fornuftige, men det har selvfølgelig indflydelse, at det er testkampe. Skulle vi spille en afgørende kamp på tirsdag, så ville jeg ikke tænke på at skåne nogen, siger Kasper Hjulmand.

– Det store mål er at have flest muligt spillere i topform i slutningen af maj, når jeg skal udtage dem til EM. Hvis nogen har en lille smule med baglåret, eller skal hjem til deres klubber og spille mange kampe, så tager vi det hensyn til det, tilføjer Hjulmand.

Rasmus Højlund er en af de spillere, der tages hensyn til. Han er på skånetræning torsdag for at kunne træne igennem fredag. Derefter er det planen, at han skal spille fra start mod Schweiz lørdag.

Angriberen er lige vendt tilbage fra en muskelskade, og både landstræneren og Manchester United har en interesse i, at Højlund ikke får et tilbagefald, selv om bomberens spillelyst er stor.

– Vi har en aftale med United om den samlede mængde spilletid i de to kampe. Han spiller fra start mod Schweiz, og der er ingen restriktioner på, hvor meget han må spille i den kamp. Så ser vi, hvad der sker efter den kamp.

– Vores stab har lagt en plan sammen med Erik ten Hag om, hvordan han får den bedste opbygning efter Rasmus' skadesperiode. Det er både for vores og deres bedste.

– Det giver ikke mening at smadre en spiller igennem og øge risikoen for en skade, der går ud over vores eget EM. Den plan er der for Rasmus Højlund og for alle andre spillere, siger Kasper Hjulmand.

Landstræneren fastslår, at ingen spillere i landsholdslejren døjer med skader, der gør dem ukampdygtige til lørdagens dyst mod Schweiz i Parken.

/ritzau/





Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama



Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen



Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov