Landstræner Kasper Hjulmand og landsholdets stab har lagt et stort puslespil for at kortlægge, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af at få i de kommende to testkampe mod Schweiz og Færøerne lørdag og tirsdag.
Han vil ikke risikere, at nogen spillere får en overbelastningsskade, før de skal hjem og spille sæsondefinerende kampe for deres klubber, og inden de om tre måneder skal til EM.
– Vi har lagt en klar plan for, hvor meget spilletid hver enkelt spiller vil have godt af, så vi ikke overbelaster nogen. Det kan godt være, der er spillere, som skal spille 180 minutter. Hvis de først skal spille lørdag eller søndag efter vores sidste kamp og ikke har nogen skavanker, er der ikke noget til hinder for at spille fuldtid.
– Vi forsøger altid at være fornuftige, men det har selvfølgelig indflydelse, at det er testkampe. Skulle vi spille en afgørende kamp på tirsdag, så ville jeg ikke tænke på at skåne nogen, siger Kasper Hjulmand.
– Det store mål er at have flest muligt spillere i topform i slutningen af maj, når jeg skal udtage dem til EM. Hvis nogen har en lille smule med baglåret, eller skal hjem til deres klubber og spille mange kampe, så tager vi det hensyn til det, tilføjer Hjulmand.
Rasmus Højlund er en af de spillere, der tages hensyn til. Han er på skånetræning torsdag for at kunne træne igennem fredag. Derefter er det planen, at han skal spille fra start mod Schweiz lørdag.
Angriberen er lige vendt tilbage fra en muskelskade, og både landstræneren og Manchester United har en interesse i, at Højlund ikke får et tilbagefald, selv om bomberens spillelyst er stor.
– Vi har en aftale med United om den samlede mængde spilletid i de to kampe. Han spiller fra start mod Schweiz, og der er ingen restriktioner på, hvor meget han må spille i den kamp. Så ser vi, hvad der sker efter den kamp.
– Vores stab har lagt en plan sammen med Erik ten Hag om, hvordan han får den bedste opbygning efter Rasmus' skadesperiode. Det er både for vores og deres bedste.
– Det giver ikke mening at smadre en spiller igennem og øge risikoen for en skade, der går ud over vores eget EM. Den plan er der for Rasmus Højlund og for alle andre spillere, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren fastslår, at ingen spillere i landsholdslejren døjer med skader, der gør dem ukampdygtige til lørdagens dyst mod Schweiz i Parken.
/ritzau/
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
MEDIE
Afvist
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW