Det danske fodboldlandshold fortsatte eventyrfortællingen.
Tirsdag aften blev Israel tævet med 5-0 i Parken, og dermed står det danske A-landshold med maksimumpoint efter seks runder af VM-kvalifikationen.
Sejren kom i hus på en aften, hvor der var mange store præstationer, og hvor flere af de unge igen leverede på et meget højt niveau.
Ikke mindst Mikkel Damsgaard, mens også Andreas Skov Olsen viste sine kvaliteter på den offensive del af banen. Han scorede og var involveret i flere mål.
– Det er tydeligt for os alle, at det er to drenge, der har nogle gode færdigheder. “Dams”, han svømmer rundt som en fisk i vandet, når der bliver spillet fodbold, og der er mange pasninger i holdet, og der er nogle, der løber for ham. Og så har vi en struktur med Pierre (Højbjerg) og Thomas (Delaney), så han kan boltre sig.
“Andys” gennembrudsstyrke og venstre fod… Begge har noget at gå på, og begge har noget at lære i forhold til professionalisme og at gøre tingene 100 procent hver dag. Når der er så stort potentiale, forpligter det. Der er ting, de kan gøre bedre og lære, men vi skubber alle på, så vi får dem helt op, hvor de kan komme.
– Det ved Pierre alt om. Man skal tage ansvar for alt selv. Man har måske 10-15 trænere fra nu, til man stopper. Det er ansvarlighed for egen udvikling. Det er en fornøjelse at have dem omkring os, og det er en fornøjelse at have Pierre og dem, der har været med længe, der tager sig af det.
– Miljøet omkring er med til at trykke dem i den rigtige retning. Karakterstærke spillere, der ved så meget om sig selv. Det giver noget til holdet. Og det er guld værd for sådan nogle som “Dams” og “Andy”, sagde Kasper Hjulmand på pressemødet efter kampen.
Pierre Emile Højbjerg, der selv har oplevet op- og nedture i karrieren, og først er blevet fast mand på landsholdet igen, efter Kasper Hjulmand er kommet til, kan også se de unge folks potentiale.
– Når du har så meget kvalitet, som de begge har, handler det ikke om at finde ud af, hvad de er gode til og ikke gode til. Det handler mere om, hvordan de selv formår at passe ind og forløse det, de går og har i støvlerne og hovedet. For begge er karrieren meget lang, og den går op og ned, så det handler om at arbejde hver dag på at blive bedre i forhold til det, man går og drømmer om.
– Jeg synes, begge har et godt hoved, en god rygrad, og det har de vist. De skal bare blive ved. Holdet fungerer, og når de kommer ind med deres x-faktor, nyder holdet godt af det, men de ved også, at der er basale ting i fodbold, som man skal, før talentet kommer på banen. Gør de det til perfektion, så kan de selv bestemme, hvad de vil de næste 10 år.
Andreas Skov Olsen og Mikkel Damsgaard er begge 21 år, og man må sige, at de to tidligere FC Nordsjælland-spillere bare bliver ved med at levere i rødt og hvidt.
Danmarks næste opgave er ude mod Moldova i oktober, inden der venter en hjemmekamp mod Østrig nogle dage senere.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
