Kasper Hjulmand: Det bliver en nøglekamp

Det er ekstremt vigtigt at åbne EM med en sejr over Slovenien, siger landstræneren efter lodtrækningen.



Landstræner Kasper Hjulmand er meget godt tilfreds med lodtrækningen til næste års EM, hvor Slovenien, England og Serbien er modstanderne i det indledende gruppespil.

Danmark skal forsøge at få en optimal start på slutrunden mod Slovenien 16. juni i Stuttgart.

Det danske landshold besejrede slovenerne for to uger siden med 2-1 i Parken i kvalifikationen til EM. Sidste år spillede de to mandskaber 1-1 i Ljubljana.

– Det er en nøglekamp. En sejr i den først kamp vil betyde ekstremt meget for vores muligheder, så vi vil gøre alt, hvad vi kan, siger Kasper Hjulmand.

Han forventer, at Danmark kommer til at dominere mod Slovenien, mens det bliver mere åbent, når det fire dage senere går løs mod England i et opgør i Frankfurt.

De seneste tre år har de to nationer krydset klinger hele tre gange, hvor det er blevet til dansk sejr og nederlag samt et uafgjort resultat.

De to hold mødtes senest i EM-semifinalen på Wembley i 2021, hvor England vandt 2-1 efter forlænget spilletid.

England blev trukket fra øverste seedningslag, hvor Danmark også kunne have fået Tyskland, Frankrig, Spanien, Belgien eller Portugal.

– England fra top-potten er en af favoritterne til at vinde EM på grund af deres kvalitet, og deres unge spillere har udviklet sig godt. Det er godt arbejde af Gareth Southgate, siger Hjulmand med henvisning til sin engelske trænerkollega.

Især Jude Bellingham imponerer den danske landstræner, efter at den engelske midtbanespiller i sommer er skiftet fra Borussia Dortmund til Real Madrid, hvor han laver mål på samlebånd.

– Jeg talte lige med Gareth om ham. Det var svært at se, at sådan en 8'er-type skulle ende op med at blive så målfarlig. Hans træner Carlo Ancelotti i Real Madrid har set rigtigt ved at give ham så meget frihed.

– Jeg havde ikke set, at han ville score så mange mål, siger Kasper Hjulmand.

Serbien er Danmarks sidste modstander i det indledende gruppespil. Danmark vandt for halvandet år siden en venskabskamp i Parken med 3-0 over serberne, men Hjulmand regner med hårdere modstand denne gang.

– Jeg havde dem som en dark horse til VM. De har en god kombination af rå fysik og talent samt en træner, der vil spille fodbold, siger Kasper Hjulmand.

Det danske landshold har trods kvalifikationen til EM fået en del kritik for at spille uden energi og aggressivitet. En af forklaringerne fra landstræneren har været, at mange af modstanderne har pakket sig foran eget mål.

Til EM i Tyskland forventer Hjulmand, at modstanderne er villige til at spille mere fodbold.

– Det er jo en slutrunde, og her er det sjældent, at vi møder hold, der står langt nede.

– Når jeg siger, at jeg gerne vil have det, så er det også rent objektivt, fordi det giver en federe fodboldkamp.

– Jeg forventer, at vi vil dominere i den første kamp, mens modstanderne vil komme frem og presse os i de andre, siger Kasper Hjulmand.

Målsætningen til EM er i første omgang at slå slovenerne i den første kamp, lyder det.

– Det er at se, om vi kan vinde den første mod Slovenien. Og se om vi kan komme videre fra puljen, og derefter se, hvad der sker, siger landstræneren.

/ritzau/





Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’



LIVE

TransferLIVE: Stort bud afvist


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bayern raser mod Donnarumma

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Dansker færdig i Galatasaray


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC Barcelona-stjerner i chok

Kreativ transfer-løsning?

Trist Mikael Uhre-besked

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

– Jeg er stærkere end nogensinde


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Femkløver vil væk fra Manchester United

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord



Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Norge snupper sejren i nordisk derby

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen



Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste