Det danske fodboldlandshold spiller tre kampe på en uge, og det for landsholdet uvant tætte kampprogram kommer til at spille ind på Kasper Hjulmands dispositioner til kampene.
For at reducere risikoen for overbelastningsskader vil landstræneren skåne markspillerne for at skulle spille tre gange 90 minutter i kampene mod Færøerne, Island og England.
Onsdagens testkamp mod Færøerne er mindre vigtig end de kommende to Nations League-kampe mod Island og England, og derfor vil man komme til at se en ny sammensætning af spillere i Hjulmands startopstilling.
– Man kommer til at kunne se på vores hold mod Færøerne, at vi har mange kampe på kort tid. Der er ingen tvivl om, at hvis man kigger rundt omkring i Europa på, hvor mange der er udtaget til landsholdene i forskellige lande, 26-33 spillere (normalt udtages 23, red.), så er det, fordi vi er på et tidspunkt, hvor vi skal tænke os godt om.
– Mange af spillerne kan nok godt klare sig lige nu og her de næste otte-ni dage, men den akkumulerede belastning kan betyde noget, når man sammenholder med, at spillerne ikke har haft en normal sæsonoptakt.
– Så derfor er det klart, at vi kommer til at bruge en hel del spillere mod Færøerne, og vi kommer til at bruge vores seks udskiftninger, siger Kasper Hjulmand.
Coronapandemien har haft stor indflydelse på, hvordan spillere i hele Europa er på forskellige stadier rent fysisk. Nogle indledte forberedelserne til den nye sæson, før andre sluttede den gamle.
Det kan være en del af forklaringen på, at man i de seneste uger har oplevet usædvanligt store liganederlag til eksempelvis Bayern München, Manchester City og Manchester United.
– Den fysiske og mentale belastning kan mærkes, når man er vant til at have seks uger til at bygge op, før man starter med en turnering. Man er vant til en anden rytme med nogle ligakampe, så en landskampsperiode og så starten på de europæiske turneringer.
– Hele den rytme og måde at bygge sæsonen og spillerne op på findes ikke i denne sæson, og derfor har det været anderledes.
– Jeg tror, at det er derfor, at vi ser nogle sjove ting i øjeblikket. Spørgsmålet er, om det stopper. Det tror jeg ikke. Det er svært for klubberne at få den rytme, som man normalt arbejder efter.
– Vi arbejder normalt meget struktureret i fodbold. Vi måler alt og forudser alt, og det er lidt sværere nu, siger Hjulmand.
Onsdagens testkamp mellem Danmark og Færøerne begynder klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-klub får medhold: Gult kort annulleret
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
CUSTOM
Brighton – Liverpool
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
