Hjulmand: Mange målmagere en del af filosofien

Christian Nørgaard fik scoret sit første mål på landsholdet og blev den 18. danske målscorer i år.



Listen over forskellige målscorere på det danske fodboldlandshold i 2021 blev udvidet med Christian Nørgaard lørdag aften mod Moldova i VM-kvalifikationen.

Brentford-spilleren blev nummer 18 til at score for Danmark i indeværende kalenderår, da han nettede til 3-0 i 4-0-sejren på udebane.

De 18 forskellige målscorere er fundet i 15 landskampe – heraf seks kampe ved sommerens EM-slutrunde.

Landstræner Kasper Hjulmand forklarer de mange målscorere med, at det er den vej, fodbolden bevæger sig. Det skal ikke kun være angriberne, som scorer. Men også forsvarsspillerne og midtbanespillerne.

– Det er en måde at se spillet på. Mere end noget andet. Den måde, vi spiller på, gør, at vi bliver enormt fleksible i vores angrebsløsninger.

– Vi har også været gode på dødbolde, og det betyder, at mange forskellige spillere kommer frem til gode scoringsmuligheder, siger Hjulmand.

Ud over Nørgaard scorede Andreas Skov Olsen, Joakim Mæhle og Simon Kjær mod moldoverne lørdag aften. Og følgende 14 spillere har derudover scoret i år for Danmark:

Jonas Wind, Kasper Dolberg, Mikkel Damsgaard, Andreas Cornelius, Martin Braithwaite, Daniel Wass, Mathias Jensen, Jens Stryger Larsen, Andreas Cornelius, Marcus Ingvartsen, Thomas Delaney, Robert Skov, Pierre-Emile Højbjerg, Yussuf Poulsen.

Selv om frontangriberne også har scoret, så har ingen skilt sig ud som konstant målscorer helt i front. Det vil Hjulmand også gerne have, uden at det går ud over alsidigheden på holdet.

– Jeg vil gerne have rigtig mange spillere, der scorer mål. Men jeg vil også gerne have en angriber, der kan score rigtig mange mål, påpeger Hjulmand.

Christian Nørgaard er lettet over sit første mål på landsholdet i sin 13. kamp. Han måtte dog lige overbevise holdkammeraterne om, at det ikke var et moldovisk selvmål.

– Tv-billederne lyver jo ikke, selv om de var hurtige til at konstatere, at det var et selvmål. Det var god lir.

– For mig personligt var det en stor milepæl og et stort øjeblik at få scoret på landsholdet, siger Nørgaard.

Tirsdag aften skal Danmark møde Østrig i VM-kvalifikationen. Med en dansk sejr er VM-billetten i hus.

/ritzau/





Giver grønt lys til stor transfer



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Tottenham


Brøndby-duo skal væk

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Holger Rune-fadæse går verden rundt

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FC København-handel er gået i hårdknude

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Henter Emil Riis



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afvist af United


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Skandale! I har givet op, DBU

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper



Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

De dropper Højlund

Afsløring: Horsens i millionhandel

Hård AGF-afsked

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transferdrama: Manchester United har 15 dage



Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kold krig i ni måneder

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente



De viser Brøndby og FCM i Europa

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub