Landsholdsanfører Pierre-Emile Højbjerg har spillet en vigtig rolle i, at landsholdskollega Matthew O’Riley fremover også skal tørne ud for den franske storklub Marseille.
I søndags tog den danske Marseille-anfører fat i O’Riley, og dagen efter faldt en lejeaftale på plads, før aftalen tirsdag blev meldt ud til offentligheden.
Det fortæller O’Riley onsdag eftermiddag i den danske landsholdslejr i Helsingør.
– Højbjerg skrev til mig i søndags, at jeg skulle komme til klubben, for det er en klasseklub med en klassetræner.
– Det var meget positivt, at han gerne ville have mig til klubben, for han har et stort navn og er en stor personlighed i Marseille, siger O’Riley.
Han håber, at nært makkerskab med Højbjerg i den franske klub kan gavne landsholdskarrieren.
– Hvis jeg kan få et godt forhold til Pierre i Marseille, og vi spiller mange kampe sammen, så tror jeg også, at det bliver en fordel for mig på landsholdet. Vi spiller tæt på hinanden på banen, så det vil klart styrke min landsholdskarriere, hvis vi får en god relation på klubplan, siger O’Riley.
For et par uger siden lå det ikke i kortene, at den 24-årige dansker skulle have ny arbejdsgiver efter blot et år i Brighton. Han fik næsten fuld spilletid i sæsonens to første kampe i Premier League, og han kom på måltavlen i den ene af dem.
Det ændrede det hele
Et møde med Brighton-træner Fabian Hürzeler i sidste uge fik ham dog på andre tanker.
– Jeg talte med min træner efter vores to første ligakampe. Vi havde en ærlig samtale, og han fortalte mig, at jeg nok ville være en del på bænken, selv om der ville være mange rotationer på holdet.
– Det har været nogle crazy dage. Der er sket meget på en kort periode, så jeg har også brug for lige at puste lidt ud og tage det roligt. Jeg var hjemme i Brighton, og i løbet af et døgn nåede jeg både til Frankrig for at få det hele på plads og så tage til Danmark for at komme på landsholdet, siger O’Riley.
Ud over Pierre-Emile Højbjergs lovprisning af Marseille har også klubbens velrenommerede cheftræner, italieneren Roberto De Zerbi, spillet en central rolle i at lokke danskeren ned til de lune fodboldomgivelser i Sydfrankrig. Han har også en fortid i Brighton.
– To timer efter jeg havde snakket med Pierre, snakkede jeg med De Zerbi, og så var jeg overbevist. Hans måde at spille fodbold på passer mig rigtig godt, og jeg har hørt mange positive ting fra mine holdkammerater i Brighton, som selv har haft som træner.
– De siger, han er topklasse, og at jeg kommer tilbage til Brighton om et år som en bedre spiller.
– Han ser på mig på samme måde, som jeg ser mig selv som spiller. Han forstår mig, og vi kan begge se, hvordan jeg passer ind i hans spillestil, som handler om at have bolden, siger O’Riley.

Det er ingen garantier
Marseille blev nummer to i den franske Ligue 1 i den forgangne sæson og skal spille Champions League i efteråret.
Derfor er der mange kampe at kunne få spilletid i, så O’Riley kan styrke sit kandidatur til at tage plads i en potentiel dansk VM-trup ved sæsonens afslutning.
– Jeg har ikke fået en garanti for at spille hver kamp i Marseille, men jeg er udset til at få en væsentlig rolle, og alt ved beslutningen føles helt rigtigt.
– Jeg prøver ikke at tænke for meget på VM, for der er mange vigtige kampe inden, men jeg ved, at hvis jeg træffer de rigtige beslutninger nu og gør det godt, så står jeg et rigtig godt sted om et år, siger O’Riley.
I første omgang skal han jagte succes i landsholdets kommende VM-kvalifikationskampe mod Skotland og Grækenland. Han er ikke lovet spilletid, men føler sig som en vigtig del af Brian Riemers trup.
– Brian er meget positiv over for mig, og han kan godt lide min spillestil, og han kan se, hvordan jeg får en rolle på hans hold. Det betyder meget at have en træner, som stoler på en, og det føler jeg ikke, at jeg havde så meget tidligere på landsholdet.
– Nu kan jeg spille med mere selvtillid, uanset om jeg skal spille meget eller lidt i de her to landskampe, siger O’Riley.
Mellem landsholdets træninger har han fået en ny hobby, der skal ruste ham til et liv i Frankrig fra næste uge.
– Jeg kan ikke tale fransk, jeg skal have lært nogle gloser. Jeg kommer til at bruge lidt tid på Duolingo, inden jeg tager tilbage til Frankrig, og så ved jeg, at der er franskundervisning i Marseille en eller to gange om ugen, siger Matthew O’Riley, der på et par år er blevet flydende på dansk.
/ritzau/

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

– Vi har ikke kunnet få fat i Christian Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Jubler over dansk kæmpetransfer: ‘Mentalt monster’

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Dansk klub forklarer opsigtsvækkende transfer

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Klubberne er bange for ham’

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

Topchef stopper i FC Midtjylland

Afsløring: Tullberg i FCM til 2029 – her er prisen

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Jubler over stor Brøndby-transfer

62,55 milliarder kroner

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Eriksen har været i dialog med denne klub

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Hvad sker der? Dansker fanget i transferdrama

‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Dobbelt transfermavepuster til Randers

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Brøndby-bombe? Måske kommer der en dansker mere

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Victor Jensen ude i flere måneder

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Superliga-klubber jagter svensker

Jubler over rekordtransfer

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

Vingegaard med opsang til demonstranter

Absurd cirkus i Vueltaen: Vandt Vingegaard?

Tog kvælertag på spiller – straffes

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Imponeret over Superliga-komet