Holland begynder lørdag sine forberedelser til VM i Qatar, når Danmark kommer på besøg til en testkamp.
I optakten til de kommende opgaver lufter den hollandske landstræner, Louis van Gaal, sin frustration over, at slutrunden skal spilles i ørkenstaten i november og december.
– Vi skal spille i et land, hvor Fifa har sagt, vi skal hjælpe med at udvikle fodbolden. Det er bullshit, siger han ifølge Reuters.
– Turneringen i Qatar handler om penge og kommercielle interesser. Det er det, der betyder noget for Fifa, lyder det fra landstræneren.
Van Gaal stiller sig dermed i koret af stemmer fra fodboldverdenen, som ikke er enige i, at Qatar burde være vært for den store begivenhed.
Qatar kritiseres af adskillige organisationer og iagttagere for ikke at overholde menneskerettighederne på en række punkter.
Op til slutrunden har særlig migrantarbejderes arbejdsforhold været et debatteret emne, og Dansk Boldspil-Union (DBU) har blandt andet været fremme med kritik gentagne gange.
Det samme har Hollands Fodboldforbund (KNVB).
– KNVB har aldrig været fortaler for at afholde VM i Qatar og billiger bestemt ikke den måde, migrantarbejder bliver behandlet på, lød det sidste år i en pressemeddelelse fra forbundet.
Landsholdene fra Norge, Holland, Danmark og Tyskland bar sidste år T-shirts med markeringer om forholdene i Qatar.
Den danske landsholdsspiller Thomas Delaney kom i DR-dokumentaren “Landsholdet bag kulissen” med en kritik, der er på linje med van Gaals.
– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, sagde Sevilla-spilleren.
– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM, red.) var alle andre steder.
Kampen mellem Holland og Danmark spilles på lørdag klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
