Van Gaal tordner: Det er bullshit

Louis van Gaal er ikke fan af, at VM-slutrunden senere på året skal afholdes Qatar.



Holland begynder lørdag sine forberedelser til VM i Qatar, når Danmark kommer på besøg til en testkamp.

I optakten til de kommende opgaver lufter den hollandske landstræner, Louis van Gaal, sin frustration over, at slutrunden skal spilles i ørkenstaten i november og december.

– Vi skal spille i et land, hvor Fifa har sagt, vi skal hjælpe med at udvikle fodbolden. Det er bullshit, siger han ifølge Reuters.

– Turneringen i Qatar handler om penge og kommercielle interesser. Det er det, der betyder noget for Fifa, lyder det fra landstræneren.

Van Gaal stiller sig dermed i koret af stemmer fra fodboldverdenen, som ikke er enige i, at Qatar burde være vært for den store begivenhed.

Qatar kritiseres af adskillige organisationer og iagttagere for ikke at overholde menneskerettighederne på en række punkter.

Op til slutrunden har særlig migrantarbejderes arbejdsforhold været et debatteret emne, og Dansk Boldspil-Union (DBU) har blandt andet været fremme med kritik gentagne gange.

Det samme har Hollands Fodboldforbund (KNVB).

– KNVB har aldrig været fortaler for at afholde VM i Qatar og billiger bestemt ikke den måde, migrantarbejder bliver behandlet på, lød det sidste år i en pressemeddelelse fra forbundet.

Landsholdene fra Norge, Holland, Danmark og Tyskland bar sidste år T-shirts med markeringer om forholdene i Qatar.

Den danske landsholdsspiller Thomas Delaney kom i DR-dokumentaren “Landsholdet bag kulissen” med en kritik, der er på linje med van Gaals.

– Jeg tror godt, jeg kan sige, at der ikke er nogen her, som synes, det er en god idé. På nogen som helst måde, sagde Sevilla-spilleren.

– Men som det er struktureret lige nu, så har spillerne intet at sige. Det handler om penge, og det gør det også med VM i Qatar. Det er for mig på alle måder en dårlig idé. Jeg ville ønske, det (VM, red.) var alle andre steder.

Kampen mellem Holland og Danmark spilles på lørdag klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show