HELSINGØR (Tipsbladet): Det var debutanterne Albert Grønbæk og Patrick Dorgu, der helt fortjent løb med det meste af opmærksomheden torsdag aften, da Danmark slog Schweiz med 2-0 i et dramatisk opgør i Parken.
Generelt var det dog en ganske sprudlende dansk offensiv, vi fik at se, og det var i høj grad også takket være Kasper Dolberg, der spillede en af sine bedste landskampe i lang tid, selvom Anderlecht-angriberen brændte en friløber.
Dagen efter Schweiz-kampen har den vikarierende landstræner Lars Knudsen da også kun positive ting at sige om præstationen fra Kasper Dolberg.
– Kasper er bare en dygtig spiller, en dygtig angriber. Han er stærk, han er teknisk dygtig og han er god til at gå med i spillet, når der er kombinationer foran modstanderens bagkæde. Vi så, at han kom frem til et par rigtigt gode muligheder, og det var ærgerligt, at han ikke fik scoret på en enkelt af dem. Det havde han fortjent, men han arbejder rigtigt fint for holdet og indgår også fint i det defensive, lyder det fra Lars Knudsen.
I modsætning til under EM-slutrunden spillede Danmark torsdag aften ofte meget direkte fodbold med færre boldberøringer, og det var også noget, som Lars Knudsen havde haft fokus på i forberedelserne.
– Vi havde selvfølgelig nogle omstillinger undervejs, og det er også noget af det, vi har kigget på, som vi gerne vil blive lidt bedre til. Dem havde vi ikke lige så mange af under EM, som vi havde håbet på. Der er en af de ting, vi kigger på, når vi snakker om, at vi gerne vil forbedre os offensivt, lyder det fra Lars Knudsen.
Christian Eriksen sagde selv, at han er et stykke fra topformen. Hvordan vil du vurdere hans præstation?
– Jeg synes, at Christian leverer en ganske udmærket præstation. Han er stadigvæk en vigtig spiller for os, og han bidrager med rigtigt mange gode ting. Han er involveret i nogle af de ting, der sker inde på midten af banen, hvor vi får skabt chancer. Han spiller blandt andet Dolberg fuldstændigt fri til en friløber.
Christian Eriksen sagde også, at det var fint, at Morten Hjulmand viste noget tænding og vindervilje, da Kasper Schmeichel måtte holde ham tilbage i slutfasen. Er det også sådan, du ser det?
– Som jeg sagde i går, så spiller vi til grænsen. Vi spiller til, men aldrig over grænsen.
Men klæder det også landsholdet at have den slags typer?
– Selvfølgelig skal vi vise, at vi er der, og at vi vil vinde. Og det gør vi ved at spille til grænsen.
Hvordan ser du konkurrencesituationen på målmandspositionen, nu hvor Mads Hermansen er begyndt at spille fast i Premier League?
– Som jeg har sagt tidligere, så har vi en stærk målmandsgruppe, og selvfølgelig er der konkurrence på den position. Mads gør det godt, Frederik (Rønnow, red.) gør det godt i Tyskland, og nu har vi også Peter (Vindahl, red.), der skal til at spille Champions League med Sparta Prag.
– Kasper har været der i lang tid, og alle ved, hvor dygtig Kasper er. Han gjorde det godt for os igen i går, så vi har en stærk målmandsgruppe, og der er selvfølgelig også konkurrence, lyder det fra Lars Knudsen.
Den vikarierende landstræner afviste i samme ombæring at bekræfte, at Kasper Schmeichel også skal spille søndag, hvor Danmark får besøg af Serbien i Parken.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL