Instagram-besked satte gang i Jeppes eventyr

Hvad laver en fyr fra Kolding på Haitis landshold?



Denne artikel blev først bragt i Tipsbladets papirudgave fredag den 3. juni. Du køber Tipsbladets printudgave med Ekstra Bladet hver fredag. 

Jeppe Simonsen er opvokset i Kolding, han havde frem til januar tilbragt hele sit fodboldliv i danske klubber, han har spillet for flere danske ungdomslandshold, og hans   navn klinger så dansk, som det overhovedet kan.

Men når den tidligere SønderjyskE-spiller over de kommende uger skal spille landskampe, er det ikke som en del af Kasper Hjulmands danske landshold, der skal møde Frankrig, Østrig, Kroatien og så Østrig igen i Nations League.

I stedet skal Jeppe Simonsen i aktion for Haiti, hvor han blev født, inden han blev adopteret som etårig, og som han har spillet fem kampe for siden debuten i 2021.

“Det er jo selvfølgelig lidt specielt at være opvokset i Kolding og spille for Haiti. Også fordi jeg ikke rigtig har nogle relationer til Haiti, andet end at jeg er født derovre. Det var også lidt specielt, da jeg var derovre første gang, for jeg havde aldrig været der før. Men jeg er glad for min beslutning. Jeg har altid følt, at jeg har manglet et eller andet i forhold til Haiti,” siger Jeppe Simonsen til Tipsbladet.

På grund af sin opvækst i Kolding var Simonsens forhold til Haiti i mange år heller ikke noget stort. Han har hverken kendt nogen i eller besøgt det caribiske land, og hans kendskab til landet har været begrænset til, hvad han kunne høre i nyhederne. I dag er det anderledes.

“I takt med at jeg er blevet ældre og har udviklet mig har jeg fået lysten endnu mere til at komme derover og se, hvad det er for et land. Hvad jeg egentlig kunne have stået i. Jeg er jo heldig at få lov til at blive adopteret og ikke skulle rende rundt derovre. For hvem ved, hvad der ville være sket for mig? Jeg ved det ikke.”

“Den del har været med til at påvirke mig, og på en eller anden måde har jeg haft lyst til at give tilbage, og det kan jeg gøre ved at spille for landsholdet og repræsentere dem i Europa,” fortæller dansk-haitianeren.

Men hvis forbindelsen til Haiti var så sparsom, hvordan i alverden kom den nuværende Podbeskidzie-spiller så i kontakt med landets fodboldforbund? Det er en sjov historie.

“Det er faktisk meget specielt. Det var over Instagram,” lyder det med et grin fra Simonsen, inden han fortsætter:

“Jeg fik en besked fra en radiovært, og jeg aner ikke hvordan, men han havde snuset sig frem til, at jeg var født i Haiti, men så startede kontakten. Den daværende landstræner skrev til mig og spurgte, om jeg var interesseret i at blive en del af landsholdet. Det satte corona så en stopper for, men i januar sidste år ringede den nuværende landstræner og spurgte, om jeg stadig var interesseret. Det var jeg, og så i maj sidste år tog jeg afsted for første gang. Så var der selvfølgelig alt muligt praktisk med FIFA, og jeg skulle underskrive ditten og datten i forhold til at skifte landshold.”

“Et virkelig fattigt land”
Siden er det blevet til en håndfuld ture til Haiti for Jeppe Simonsen, der samtidig har kunnet danne sig et indtryk af landet.

For de fleste danskere er kendskabet til Haiti nok begrænset til, hvad man hører i nyhederne – eksempelvis at landet har været udsat for adskillige naturkatastrofer, at det er af verdens fattigt lande, og at landets nu tidligere præsident Jovenel Moïse i 2021 blev myrdet. Og Simonsen er ganske bevidst om, at det ikke er en oplagt turistdestination.

“Som jeg har sagt til mange af mine venner og min familie, så er det ikke et land, man bare lige rejser til som turist. Man skal være velvidende om, hvad man har tænkt sig at gøre, og jeg vil også anbefale, at man har en form for beskyttelse. Det er jo et virkelig fattigt land, hvor der også foregår korruption. Men der er udvikling, og der arbejdes utrolig meget på turisme,” siger han og tilføjer:

“Personligt har jeg ikke noget problem. Når jeg rejser afsted, er det jo også som del af et landshold, og de er rigtig store fodboldfans, så vi er jo en form for helte. Jeg har ikke følt mig utryg på noget tidspunkt, selvom man godt kunne se, at det var et fattigt, fattigt land. Det kommer til udtryk ved bygninger, hygiejne, vejene og bilerne, det er ikke toppen.”

Også når det kommer til det sportslige setup er tingene lidt anderledes, end dansk-haitianeren har været vant til i SønderjyskE og Danmark.

“Setuppet er jo lidt anderledes. Det er meget fint. Billetter, hoteller og baner bliver bare gjort, som man kan forvente. Jeg synes også, kvaliteten er forholdsvis fin. Det er jo ikke top, for det er som sagt et fattigt land, og strukturen og måden, tingene gøres på, er lidt anderledes i forhold til Europa,” forklarer Jeppe Simonsen og fortæller blandt andet, at man til en landskamp mod Canada sidste år ikke kunne råde over samtlige spillere, fordi der ikke var styr på alle spillernes visum.

Jeppe Simonsen og Haiti skal møde Bermuda, Montserrat og så Guyana to gange. Første kamp er mod Bermuda lørdag den 4. juni.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





I tvivl om fremtiden



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Liverpool viser hvorfor de er mestre



Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

FC København – FC Midtjylland

Viborg FF – AaB



TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever



EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula



Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers


INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet