Israelsk eufori inden DK: En af vores bedste kampe

Israel kommer til København med stor selvtillid, men Eran Zahavi forsøger at holde benene på jorden.



– Det var ikke kun en fremragende kamp, men en af de bedste kampe vi har spillet.

Premierminister Naftali Bennett bidrog til euforien, efter Israels fodboldlandshold på hjemmebane slog Østrig med 5-2 i VM-kvalifikationen lørdag aften.

Israel spillede sig med sejren ind i varmen i forhold til at indløse billet til VM, inden holdet onsdag spiller mod Danmark i Parken.

Stjerneangriberen Eran Zahavi forsøger at bevare fokus.

– Det er en fantastisk følelse, og det var en utrolig kamp fra hele holdet. Det var en speciel sejr for Israel, og nu skal vi spille en vigtig kamp hos Danmark tirsdag, siger Zahavi ifølge The Jerusalem Post og tilføjer:

– Det bliver svært at komme ned på jorden, men vi har en meget afgørende kamp foran os. Jeg vil ikke engang forholde mig til vores VM-chance. Vi skal kun have fokus på kampen på tirsdag.

Zahavi scorede to gange i 5-2-sejren over Østrig og lavede hattrick, da Israel slog Færøerne med 4-0 på udebane onsdag aften.

Han og resten af holdet kommer altså til København med stor selvtillid, men landstræner Willi Ruttensteiner holder benene på jorden.

– Jeg er meget stolt af holdet. Det spillede over niveau og gav alt. Folk er begyndt at se, hvad holdet kan, når det spiller som en enhed.

– I forhold til vores VM-chancer, så skal vi ikke drømme. Vi skal have tålmodighed. Der er mange kampe endnu, men vi er en i god position, siger Ruttensteiner.

Israel har på andenpladsen 10 point efter sine første fem kampe i gruppen. Danmark topper med 15 point.

Kun førstepladsen kommer direkte til VM i Qatar, men andenpladsen har også chancen for at komme med via playoffkampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji