‘Jeg jagter den drøm hver eneste dag’

Når Kasper Schmeichel en dag er fortid på landsholdet, tripper Mads Hermansen for at overtage hans plads. Han er i princippet klar med det samme.



HELSINGØR (Tipsbladet): Alt har som bekendt en ende – også Kasper Schmeichels tid på landsholdet.

Hvornår det bliver, er der i virkeligheden to, der kan bestemme – landstræner Brian Riemer og hovedpersonen selv.

Når dagen kommer, og der skal udpeges en ny førstekeeper på landsholdet, ligner Mads Hermansen lige nu den oplagte arvtager til målmandsikonet.

Tipsbladet har mødt West Ham-målmanden i Helsingør til en snak om de landsholdsdrømme, der bobler i ham, og som han tripper for at få til at gå i opfyldelse.

– Det er ikke fordi, at jeg kigger rundt og siger, at det bare er mig, der er den bedste af dem, der ikke er Kasper Schmeichel, men jeg føler mig klar til at spille. Det er der slet ingen tvivl om. Og hver dag gør jeg alt, hvad jeg kan for at jagte den drøm og det mål – at blive nummer et for Danmark, siger Mads Hermansen til Tipsbladet.

Vil spille til VM

Hvis Brian Riemer pønser på et målmandsskifte, vil det på mange måder være oplagt at gøre det nu, hvor en dugfrisk VM-kvalifikation står for døren.

De fleste regner dog med, at Kasper Schmeichel også er førstekeeper på fredag, når kvalifikationen indledes i Parken mod Skotland. Men svaret kender altså kun landstræneren.

– Selvfølgelig er det min målsætning at spille til VM næste sommer, fastslår Mads Hermansen.

Det er slutfacit. Men først og fremmest er han nødt til at fokusere på alle mellemregningerne.

– Jeg har fokus på, at jeg skal være den bedste – og det har jeg ved at fokusere på, hvordan jeg skal blive det. Hvad den ene, den anden og den tredje præsterer på holdet, kan jeg ikke gå rundt og tænke på. Det er alligevel ude af mine hænder.

– Men selvfølgelig er jeg klar til at spille for landsholdet nu, fastslår Mads Hermansen.

Misundelig på alle røverhistorierne

Foreløbig har Mads Hermansen været reserve for 38-årige Kasper Schmeichel, der kan øse ud af mange store oplevelser som dansk landsholdsspiller.

Det er kun benzin på West Ham-keeperens drømme.

– At være her som dansk landsholdsspiller betyder alt for mig, og det er en kæmpe ære hver eneste gang. Når jeg kigger på alt det, Kasper har leveret gennem mange år, er det nøjagtigt det samme, jeg drømmer om.

– Engang imellem, når man sidder og hører de historier, han fortæller fra Malta i 2000-og-et-eller-andet, så er det jo nogle fantastiske minder, han har. Det er minder af den slags, jeg sindssygt gerne vil have med mig, fastslår Mads Hermansen.

Danmarks – måske – kommende landsholdsmålmand.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’