Det ærgrer spillerne på det danske fodboldlandshold, at VM-kvalifikationen blev åbnet med en nulløsning hjemme mod Skotland trods et stort dansk overtal.
Alt for mange gange prøvede danskerne at angribe med høje indlæg mod Mika Biereth, Kasper Dolberg eller Rasmus Højlund i feltet, men gang på gang blev indlæggene afvist, uden danskerne ændrede planen, bemærker flere landsholdsspillere.
En af dem er midtstopperen Joachim Andersen.
– Der var tendenser til fint spil, men vi manglede at skabe de helt store chancer. Der var ikke helt nok variation i vores spil.
– Vi slog den samme type indlæg for ofte, og det var guf for deres forsvarsspillere og nemt for dem at forsvare, så det skal vi have arbejdet med frem til kampen i Grækenland på mandag, siger Joachim Andersen.
Forsvarskollega Joakim Mæhle er enig.
– I anden halvleg gjorde vi de samme ting hele tiden. Vi spillede meget over højrekanten, så jeg synes, at jeg stod og så rigtig meget fodbold ovre i venstre side, da vi hældte bolden ind i boksen. Skotland var rigtig komfortable, for de var gode til at afvise vores indlæg, siger Mæhle.
Statistik fra kampen viser, at danskerne ramte en medspiller på 11 ud af 47 tværbolde i kampen.
Landstræner Brian Riemer er enig med sine spillere i, at indlægskvaliteten skal forbedres mærkbart. Men spillerne kan give sig selv en fordel, hvis de kan få lov til at slå indlæg tættere på mål frem for at stå helt ude ved sidelinjen, pointerer han.
– Vi slog indlæg i for brede positioner, og det gjorde det for nemt for modstanderne at cleare bolden.
– Det betød, at vi på trods af et stort overtag i spillet aldrig formåede at blive 100 procent farlige. I stedet for at kombinere i de brede positioner, greb vi til den nemme løsning, som er at slå indlæg, siger landstræneren.
Mod de kompakte skotter kunne Danmark godt have brugt en fraværende Christian Eriksen som dåseåbner, mener Joachim Andersen.
– Christian er en stor figur på vores hold, og der var måske nogle af hans egenskaber, vi savnede – hans evne til at finde den farlige aflevering eller lave nogle afleveringer, som andre ikke ser, siger Andersen.
Selv om danskerne er skuffet over et blodfattigt angreb og to tabte point, var der positive tendenser i den anden ende af banen, mener målmand Kasper Schmeichel.
– Vi kan tage et point med. Og så kan vi tage med, at vi kæmpede godt og stod bundsolidt defensivt, for vi tillod dem ikke de helt store chancer, og vi holdt nullet. Vi manglede bare lige den sidste kvalitet i den anden ende.
– Vi skulle bare have scoret. Det kunne have ændret kampen, så de var tvunget længere frem, siger Schmeichel.
Mandag fortsætter VM-kvalifikationen med en udekamp i Grækenland.
/ritzau/
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
