Kasper Hjulmand udtog mandag de 23 spillere, der i næste måned kan spille Danmark til VM i Qatar. Det sker med sejre over Moldova og Østrig.
Truppen indeholder ikke de store overraskelser, og Christian Eriksen er naturligvis fortsat ikke en del af landsholdet. Inter-stjernen har ikke set banen, siden han faldt livløs om mod Finland, og han har endnu ikke udtalt sig offentligt om det frygtelige uheld.
Landstræneren taler han fortsat med.
– Jeg er stadig i kontakt med Christian, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Det går i Christians tempo, og han bestemmer, hvad der skal meldes ud og hvornår. Jeg taler med ham, og han har det godt, men alt foregår i hans tempo, og han bestemmer kommunikationen.
Hvor Christian Eriksens fravær naturligvis var ventet, er det værd at bemærke, at Nicolai Boilesen ikke er udtaget. FCK-spilleren var som bekendt en del af den danske EM-trup i sommer, og han var også udtaget til seneste samling, men måtte melde fra med en skade.
– Jeg prøver at udtage ud fra de kampe, vi skal eksekvere, og Boilesen var tiltænkt en rolle i én af de tre kampe senest. Denne gang har jeg valgt anderledes. Det var de samme fire backs sidste gang, og så havde vi taget Boilesen med som en hybrid, da han også kan spille stopper. Vi havde tre kampe på seks dage, denne gang har vi to, og det spiller også ind, siger landstræneren.
Genvalg i truppen er der til Rasmus Nissen Kristensen fra Red Bull Salzburg, selv om han blev flået ud i pausen mod Færøerne.
– Jeg synes, at “NK” spiller på et højt niveau. Han spiller med i Champions League og gjorde det godt mod Sevilla senest. Det er ikke 45 minutter, der bestemmer, om “NK” er med eller ej. Vi har en lang uge denne gang, og jeg kan fornemme ham lidt bedre til træningerne, lyder det fra Hjulmand.
Endelig fastslår Kasper Hjulmand, at han regner med at Simon Kjær er helt klar til opgørene mod Moldova og Østrig, selv om han har misset de seneste to kampe for AC Milan på grund af en skade.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
