Norges sejr over Sverige i weekenden har fået et efterspil i medierne, og det fortsætter. Nu retter Sotirios Papagiannopoulos således kritik af Erling Braut Haaland, fordi nordmanden har udtalt sig om, hvad der blev sagt i kampens hede.
Den norske superstjerne afslørede således efter kampen, at den svenske stopper Alexander Milosevic havde sagt nogle grimme ting i kampens løb.
– Først kaldte han mig en luder. Det kan jeg med sikkerhed sige, at jeg ikke er. Derefter sagde han, at han ville brække mine fødder, fortalte Haaland til TV2.no efter kampen.
Milosevic har siden afvist beskyldningerne, og nu kritiserer en anden svensk landsholdsspiller, forsvarsspilleren Sotirios Papagiannopoulos, Haaland for at udtale sig om, hvad der blev sagt i kampens hede.
– Det, der bliver sagt på banen, skal blive der, og man skal ikke gå ud i medierne og råbe vildt op om, hvad der blev sagt, og hvem der sagde hvad, siger Papagiannopoulos ifølge Fotbollskanalen og tilføjer:
– Hvis jeg kender Milosevic ret, er han ligeglad. Der er mange nordmænd, der er sure på ham, men det må man tage med. Og jeg tror, Haaland kommer til at høre værre ting, end hvad han hævder, han hørte, så han skal bare vænne sig til det.
Papagiannopoulos fortæller samtidig, at man nogle gange kan sige ting på banen, hvor man går over stregen, og som man kan fortryde, men mener ikke, at der skal tales om det i medierne.
Erling Braut Haaland, der skifter til Manchester City denne sommer, spillede en hovedrolle i Norges sejr over Sverige. Han scorede nemlig to mål.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED