Den største sejr i 34 år. Det var realiteten for fodboldlandsholdet i marts, da Danmark tævede Moldova med 8-0 i Herning.
På baggrund af den overlegne opvisning synes det logisk, at Danmark lørdag aften atter uddeler en øretæve i udekampen mod den tidligere sovjetrepublik, men i den danske lejr har man travlt med at mane til besindighed.
For nok medgiver landsholdsspillerne, at de er storfavoritter til at tage sejren og udbygge sin suveræne stime i VM-kvalifikationen, men de tager opgaven yderst alvorligt efter at have fået en lærestreg for en måned siden.
I rollen som storfavoritter døjede de danske fodboldstjerner gevaldigt med at slå undertippede Færøerne i september, og først i slutfasen fik danskerne scoret det forløsende og afgørende 1-0-mål. Den kamp skærper indstillingen før mødet med Moldova.
– Det må ikke blive en sovepude for os, at vi vandt 8-0 mod dem senest. Det er det, der er farligt. Vi var lidt bange oppe på Færøerne og blev lidt skræmte, så vi ved godt, hvad der skal til.
– Nogle gange kan de der udekampe mod sådan et hold, der stiller sig ned og forsvarer 110 procent i hele kampen, godt blive svære, siger Mikkel Damsgaard.
Han var blandt de store oplevelser, da Danmark slog Moldova i marts. I den kamp spillede Christian Nørgaard også en stor rolle som playmaker på Danmarks centrale midtbane.
– Vi må ikke tro, at vi møder et dårligt hold, fordi vi vandt 8-0, for vi var også meget effektive i den kamp.
– Vi fik et wake-up call på Færøerne. Selv om man er kæmpefavorit, er det stadigvæk fodbold, og der er stadig kun 11 spillere på hvert hold, når der bliver fløjtet op, og derfor er det ikke så nemt, som det kan se ud til udefra.
– Det kræver ekstremt stor tålmodighed i sådan en kamp, men vi ved godt, at vi er favoritter og skal vinde sådan en kamp, siger Nørgaard.
Landstræner Kasper Hjulmand har siden i mandags italesat over for spillerne, at lørdagens opgave kræver en topprofessionel indsats. Han fortæller, at han er overbevist om, at budskabet er gået ind.
Mens det i marts var de danske reserver, som uddelte prygl til Moldova, bliver det A-kæden, som lørdag skal spille Danmark tættere på VM i Qatar.
Det skyldes, at alle spillerne har haft mindst seks dages kamppause, og at der kun er to kampe i landsholdsterminen og ikke tre. Det kan meget vel være samme hold, som spiller på tirsdag i den på papiret vanskeligere kamp mod Østrig i Parken.
– Jeg kommer til at rotere mindre. Hvis jeg roterer, er det udelukkende af taktiske årsager. Der er ikke noget forudbestemt rent fysisk, som da vi havde tre kampe på seks dage i marts og september, hvor jeg på forhånd planlagde det, fordi det ikke kan lade sig gøre at spille med høj intensitet med det samme hold tre gange på seks dage.
– Det hensyn skal jeg ikke tage denne gang. Alle kan spille de to kampe. De valg, jeg træffer, er udelukkende taktisk baseret, eller hvis jeg ser nogen, der ser bedre ud end andre, siger Kasper Hjulmand.
Vinder Danmark over både Moldova og Østrig, er VM-billetten i hus.
Opgøret mod Moldova begynder lørdag aften klokken 20.45 dansk tid.
/ritzau/
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
Liverpool satte Real Madrid på plads
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
Riemer forklarer store overraskelser
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
