Positiv legende: Danmark kan nå EM-semifinalen

Jürgen Klinsmann er sikker på, at Danmark kommer til at vise sig stærkt frem til EM-slutrunden i Tyskland.



Der er omkring 14 måneder til, at det går løs, når Tyskland byder indenfor til EM i fodbold. 

Vi er kun få kampe inde i kvalifikationen, som Danmark indledte med en sejr over Finland, før man ydmygende tabte til Kasakhstan.

Alligevel er den tyske fodboldlegende Jürgen Klinsmann ikke i tvivl om, at Danmark nok skal kvalificere sig til slutrunden hos vores tyske naboer, og han har ovenikøbet store forventninger til det danske landshold, som nåede semifinalen ved EM i 2021. 

Det er en bedrift, som han godt kan forestille sig blive gentaget igen. Det siger han i et interview med Viaplay. Her er han sikker på, at Danmark kan nå helt langt og udfordre de store fodboldlande i Europa. 

– Danmark har virkelig en stærk trup. Vi analyserede holdet til Qatar, og det fungerede ikke for dem af mange forskellige årsager. Os udefra kender selvfølgelig ikke alle årsagerne – det ved kun træneren og spillerne. Men du lærer af de fejl og problemer, fikser dem og kommer så med til den næste store turnering, siger Klinsmann og fortsætter:

– Kun 18 måneder efter Qatar bliver EM spillet, så det er ikke meget tid, du har til at gøre holdet klar til EM. Jeg tror, at Danmark kommer til at være et af topholdene. De kan sagtens nå kvartfinalen og måske også semifinalen. De kan gøre skade på alle hold i verden, og jeg er sikker på, at de nok skal blive konkurrencedygtige, når de kvalificerer sig til slutrunden.

Danmark skuffede stort ved VM i Qatar, hvor man end ikke formåede at spille sig videre fra gruppespillet. Derfor er der pres på det danske landshold, både for at kvalificere sig men også vise sig stærkt frem igen. 

Klinsmann kommer ligeledes ind på, at Tyskland er i samme båd som Danmark. Det tyske landshold gik heller ikke videre fra gruppen i Qatar, hvorfor der er stort pres på begge hold for at revanchere de dårlige resultater.

Jürgen Klinsmann er stor fan af nogle af de danske spillere, hvor han særligt har godt øje på Pierre-Emile Højbjerg, som ifølge ham kan spille for alle hold i verden, og Christian Eriksen, som han havde håbet var skiftet til Tottenham sidste sommer og ikke Manchester United.

Den tyske fodboldlegende er i dag landstræner for Sydkorea.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Fyringstruet: – Han har to kampe

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Afvist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb