HELSINGØR (Tipsbladet): Rasmus Højlund er lige vendt tilbage fra et par ugers skadespause – det går selvfølgelig ikke, at der venter den danske Manchester United-stjerne endnu en pause, når han vender hjem fra landsholdstjeneste.
Derfor skal man ikke forvente at se Rasmus Højlund få 180 minutter på banen i de kommende venskabskampe mod Schweiz og Færøerne, men Kasper Hjulmand kommer naturligvis til at bruge sin guldfugl, som gerne skal brænde de tyske fodboldbaner af til EM om blot et par måneder.
Hvordan puslespillet skal lægges er helt op til den danske landstræner, men Manchester United holder naturligvis et vågent øje.
– Jeg tror, klubben har vendt tingene med Hjulmand. Det ville ikke være mega smart, hvis de ikke har koordineret det, men jeg ved, at de har talt sammen. Jeg står bare til rådighed og er klar, siger Rasmus Højlund.
Angriberen fastslår, at han føler sig godt tilpas rent fysisk, og at de 70 minutter på banen mod Liverpool gjorde ham godt.
– Hvis træneren vil have, jeg skal spille 90 minutter, så spiller jeg 90 minutter, og hvis han vil have, jeg skal spille 70, gør jeg det. Det var planen, at jeg ikke skulle spille mere end 70 minutter i weekenden (for Manchester United mod Liverpool), og derfor blev jeg taget ud, siger Rasmus Højlund.
Han har forståelse for, at Manchester United næppe vil bifalde, hvis Kasper Hjulmand giver ham fuld spilletid i de kommende kampe.
– Ja, til en vis grad. Vi har et langt program og en masse kampe på den anden side af landskampspausen, så ja, men samtidig skal de heller ikke bestemme, hvor meget Kasper skal bruge mig. Det skal være en dialog om, hvordan forløbet skal være, fastslår han.
Rasmus Højlund var ikke med, da landsholdet seneste var samlet og sikrede sig kvalifikation til EM i Tyskland, og dermed daterer Manchester United-angriberens seneste landskamp sig tilbage til den forfærdelige udekamp i San Marino i oktober.
Rasmus Højlund har scoret syv mål i 10 landskampe.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER