BRØNDBY (Tipsbladet): Morten Wieghorst er ny dansk landstræner.
Det er han, fordi Kasper Hjulmand har valgt at trække sig fra posten, og DBU har udpeget Wieghorst som midlertidig landstræner indtil udgangen af 2024.
Beslutningen blev annonceret fredag formiddag, men har været undervejs i nogle dage.
– Da Peter Møller og Kasper Hjulmand havde snakket om tingene og var nået til et sted i processen, hvor det var rigtigt, havde jeg et møde med Peter, hvor han forelagde mig muligheden. Det er nogle dage siden, og så er det gået slag i slag derfra, siger Wieghorst til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse i Brøndby.
Den nu forhenværende assistent skulle således heller ikke bruge længe på at overveje tilbuddet, da han først fik slugt nyheden om Hjulmands afgang.
– Jeg havde jo ikke nogen vished om, at Kasper var ved at stoppe, så selvfølgelig skal man lige sluge den. Vi har arbejdet sammen længe, og jeg tror, det samme gælder for Peter. Min loyalitet har selvfølgelig ligget hos Kasper, så rent følelsesmæssigt skal man lige overkomme det, men når det er sagt, og vi kom skridtet videre, takkede jeg ja. Jeg er beæret og synes, det er en kæmpe chance, og jeg er sikker på, jeg har det, der skal til for at bringe både holdet og staben videre i den her situationen.
Forandring eller ej?
Morten Wieghorst har været assistenttræner for Kasper Hjulmand, siden han blev ansat som landstræner for knap fire år siden. De to trænere har også tidligere arbejdet sammen i FC Nordsjælland, så en nærliggende kritik af valget er, at DBU fortsætter med mere af det samme, selvom landsholdet godt kunne trænge til nye idéer.
Wieghorst forstår dem, der kunne have den tanke, men vil ikke gå nærmere i detaljer med, hvordan han har tænkt sig at gribe jobbet an.
– Det må vi vente og se. Det er klart, at vi ikke havde arbejdet sammen i de fire år her og i FC Nordsjælland, hvis vi var diametrale modsætninger. Det siger sig selv. Men jeg skal gøre mig umage for at finde de nuancer og justeringer, der skal til, for at vi kan præstere, og de huller, vi eventuelt kan se, sidder vi og kigger på i øjeblikket.
– Jeg vil gøre alt for, at vi kan lukke dem med nye øjne, med nye ting, men det er lidt for tidligt at snakke om det i detaljer allerede nu. Det kommer senere. Men hvad folk tænker, kan jeg alligevel ikke styre, og det kommer jeg ikke til at lade mig styre af.
Peter Møller har åbnet for, at Wieghorst også kan fortsætte som landstræner efter nytår, men selv afviser han, at han ser det som én lang jobsamtale det næste halve år.
– Jeg ser det ikke som noget, udover at jeg skal sørge for, vi præsterer i september. Det er helt ægte, når jeg siger det. Vi skal lave de justeringer, der eventuelt skal til, vi skal have sat holdet rigtigt sammen, og så skal vi bruge det, der har fungeret indtil videre. Hvad der eventuelt sker efter nytår er faktisk ikke vigtigt for mig.
Wieghorst afviser på samme tid at svare på, om han kunne være interesseret i at blive permanent dansk landstræner.
– Det må vi se. Lige nu er jeg stolt over beæret over, at det er mig, der har den. Det har fungeret for mig i over 30 år at sige, at alt det, der ligger lige foran dig, skal du sørge for at gøre rigtigt, og så skal mulighederne nok komme. Hvis og når de kommer, tager jeg stilling til det. For mig er det afgørende, at vi forbereder os godt til september, og jeg gør mit job sammen med staben og spillerne. Det er rigeligt for mig.
Morten Wieghorst har tidligere været dansk U21-landstræner og været træner i FC Nordsjælland, Swansea, AGF og AaB.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub