BRØNDBY (Tipsbladet): Morten Wieghorst er ny dansk landstræner.
Det er han, fordi Kasper Hjulmand har valgt at trække sig fra posten, og DBU har udpeget Wieghorst som midlertidig landstræner indtil udgangen af 2024.
Beslutningen blev annonceret fredag formiddag, men har været undervejs i nogle dage.
– Da Peter Møller og Kasper Hjulmand havde snakket om tingene og var nået til et sted i processen, hvor det var rigtigt, havde jeg et møde med Peter, hvor han forelagde mig muligheden. Det er nogle dage siden, og så er det gået slag i slag derfra, siger Wieghorst til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse i Brøndby.
Den nu forhenværende assistent skulle således heller ikke bruge længe på at overveje tilbuddet, da han først fik slugt nyheden om Hjulmands afgang.
– Jeg havde jo ikke nogen vished om, at Kasper var ved at stoppe, så selvfølgelig skal man lige sluge den. Vi har arbejdet sammen længe, og jeg tror, det samme gælder for Peter. Min loyalitet har selvfølgelig ligget hos Kasper, så rent følelsesmæssigt skal man lige overkomme det, men når det er sagt, og vi kom skridtet videre, takkede jeg ja. Jeg er beæret og synes, det er en kæmpe chance, og jeg er sikker på, jeg har det, der skal til for at bringe både holdet og staben videre i den her situationen.
Forandring eller ej?
Morten Wieghorst har været assistenttræner for Kasper Hjulmand, siden han blev ansat som landstræner for knap fire år siden. De to trænere har også tidligere arbejdet sammen i FC Nordsjælland, så en nærliggende kritik af valget er, at DBU fortsætter med mere af det samme, selvom landsholdet godt kunne trænge til nye idéer.
Wieghorst forstår dem, der kunne have den tanke, men vil ikke gå nærmere i detaljer med, hvordan han har tænkt sig at gribe jobbet an.
– Det må vi vente og se. Det er klart, at vi ikke havde arbejdet sammen i de fire år her og i FC Nordsjælland, hvis vi var diametrale modsætninger. Det siger sig selv. Men jeg skal gøre mig umage for at finde de nuancer og justeringer, der skal til, for at vi kan præstere, og de huller, vi eventuelt kan se, sidder vi og kigger på i øjeblikket.
– Jeg vil gøre alt for, at vi kan lukke dem med nye øjne, med nye ting, men det er lidt for tidligt at snakke om det i detaljer allerede nu. Det kommer senere. Men hvad folk tænker, kan jeg alligevel ikke styre, og det kommer jeg ikke til at lade mig styre af.
Peter Møller har åbnet for, at Wieghorst også kan fortsætte som landstræner efter nytår, men selv afviser han, at han ser det som én lang jobsamtale det næste halve år.
– Jeg ser det ikke som noget, udover at jeg skal sørge for, vi præsterer i september. Det er helt ægte, når jeg siger det. Vi skal lave de justeringer, der eventuelt skal til, vi skal have sat holdet rigtigt sammen, og så skal vi bruge det, der har fungeret indtil videre. Hvad der eventuelt sker efter nytår er faktisk ikke vigtigt for mig.
Wieghorst afviser på samme tid at svare på, om han kunne være interesseret i at blive permanent dansk landstræner.
– Det må vi se. Lige nu er jeg stolt over beæret over, at det er mig, der har den. Det har fungeret for mig i over 30 år at sige, at alt det, der ligger lige foran dig, skal du sørge for at gøre rigtigt, og så skal mulighederne nok komme. Hvis og når de kommer, tager jeg stilling til det. For mig er det afgørende, at vi forbereder os godt til september, og jeg gør mit job sammen med staben og spillerne. Det er rigeligt for mig.
Morten Wieghorst har tidligere været dansk U21-landstræner og været træner i FC Nordsjælland, Swansea, AGF og AaB.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
Legende med chokmelding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
Her er Tausons vej i Australian Open
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
EKSKLUSIVT