Nordirland-træner fremhæver én dansker

Gustav Isaksen fik sat Danmark i gang, siger Michael O’Neill efter nordirsk nederlag i Parken.



Nordirlands fodboldlandstræner, Michael O’Neill, erkender, at hans hold ikke havde styr på en sprudlende Gustav Isaksen i lørdagens 1-2-testnederlag til Danmark.

Isaksen boltrede sig på kanten i begge halvlege, og undervejs lavede han både et mål og en assist. Hans mål faldt, da han i slutningen af første halvleg bevægede sig ind midt i banen og modtog bolden, vendte rundt om sig selv og drejede bolden ind.

– Vi forsvarede os virkelig godt i første halvleg, men det var et virkelig flot solomål, der sørgede for, at Danmark udlignede lige før pausen. Det er svært at holde styr på en så dygtig individualist som Gustav Isaksen.

– Man kunne se hans kvalitet hver gang ude på kanten, og han er en af den slags spillere, der kan vende en kamp for sit hold. Hans mål fik sat Danmark i gang, siger den nordirske landstræner.

Nordirerne tog føringen tidligt i opgøret, og holdet havde stadig en god fornemmelse i pausen trods Isaksens udligning.

Til gengæld var der klasseforskel i Danmarks favør efter pausen, medgiver O’Neill.

– Vi havde en fornemmelse af, at hvis vi kunne stå imod Danmark i de første 15 minutter af anden halvleg, så ville det se godt ud, men uheldigvis scorede de lige efter.

– Det var fortjent nok, for vi modtog en bølge af angreb og blev sat under pres af et dansk hold, der spillede med stor intensitet, siger han og roser også Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjergs indsatser.

Nordirland mødte Danmark to gange i EM-kvalifikationen i 2023 under Kasper Hjulmands ledelse. Siden er Danmark blevet et mere offensivt hold under Brian Riemer, mener den nordirske landstræner.

– Jeg synes, at det danske hold spiller med et højere og mere aggressivt pres, end da vi mødte dem senest, siger Michael O’Neill.

Han rejser fra København med oprejst pande trods nederlaget.

– Danmarks spillere optræder på et noget højere klubniveau end vores, og det kunne man også se. Vi er et velstruktureret hold, og vi er svære at slå. Vi skammer os ikke over at tage til Danmark og tabe 1-2, siger landstræneren.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge