Tipsbladet i Brøndby.
Syv sejre i de seneste otte kampe er facit for Brøndby. Det giver en aktuel andenplads og masser af overskud, som også afspejlede sig på træningsbanen fredag.
Regnen dryppede og trænerteamet havde forladt banen, men det forhindrede ikke flere af Brøndbys spillere i at øve sig lidt ekstra. Sean Klaiber, Kevin Mensah og Sebastian Sebulonsen fik alle finpudset deres indlæg.
Førstnævnte var også den sidste til at forlade træningsbanen. Om det skyldtes, at han var klar over, at pressen ventede på ham skal være usagt, men Brøndbys nye højre back var i hvert fald i strålende humør.
– Det er gået rigtig godt. Det bedste har været, at holdet har accepteret mig fra første dag. Det gav mig en rigtig god følelse, og så vandt holdet samtidig kampe, så det gav mig en god start. Derudover synes jeg også, at fansene har taget rigtig godt imod mig. Jeg har aldrig oplevet noget lignende i mit liv, siger han til Tipsbladet og fortsætter:
– Da jeg spillede i Ajax var det noget end her, og der var det også corona-tider, så der var heller ikke mange fans på stadion. Men det her er en helt ny oplevelse for mig her, og jeg elsker det.
Sean Klaiber har også gjort sit for at vinde Brøndby-hjerter. På banen har han været brølstærk, og så valgte han blandt andet at blive hjemme fra landsholdsopgaver kort efter skiftet til Brøndby IF.
– I starten var det vigtigt for mig at lære mine nye holdkammerater bedre at kende og blive en del af holdet. Hvis jeg tog afsted med landsholdet, så ville jeg være væk i ni dage. Og ni dage er lang tid. Så jeg mente, at det var det bedste for mig at blive her.
29-årige Sean Klaiber er født i Holland men har valgt at repræsentere Suriname. I næste uge er der igen landsholdssamling, hvor Brøndby-spilleren denne gang tager til landet i Sydamerika.
– Jeg tager afsted denne gang. Vi har to kampe, hvor vi spiller mod Haiti og Grenada, siger Sean Klaiber, der altså har valgt Suriname over sit fødeland.
– Holland inviterede mig aldrig. Livet er kort og særligt som fodboldspiller. Når man kan være der [i Suriname, red.] og tage til forskellige lande, så betyder det meget med de her oplevelser.
Suriname spiller to opgør i Nations League mod Haiti og Grenada på Flora Stadion. Brøndby-spilleren har indtil videre optrådt tre gange for landsholdet.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT