David Nielsen som dansk landstræner?
Der er måske et håb for nogle folk, men vil DBU overhovedet kigge den vej?
Den tidligere Superliga-træner har lige nu kontrakt med norske Lillestrøm for resten af året, og det danske landshold står ellers og mangler en permanent dansk landstræner fra 2025.
– For at være helt ærlig tror jeg, at DBU skal have lov til at vælge, hvem der skal være træner, uden at jeg udtaler mig om det. Jeg har sagt mange gange på det seneste, at der er mange andre kandidater, der er 100 gange bedre til jobbet, end jeg er. Jeg ser ikke mig selv i det job.
– Jeg synes, at der er nogle gode løsninger for Danmark nu. Der er mange gode navne, men der er ikke så mange, der er tilgængelige. Det kan også hurtigt ændre sig. Jo mere tid man køber sig, jo større chance er der for, at man finder den rigtige træner.
– Jeg tror, at det handler meget om, at dem, som man gerne vil have som dansk landstræner, har nogle store jobs nu, men det går også stærkt i fodbold. Man kunne jo risikere at være heldig, at en Bo Svensson, Bo Henriksen, Thomas Frank eller Brian Priske pludselig er tilgængelige om seks måneder, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Nielsen slår fast, at han nyder at være ekspert på TV 2, og derfor er det også planen, at han fortsætter med det i det nye år. Om det bliver sideløbende med et nyt trænerjob, må tiden vise.
– Jeg er et sted, hvor jeg er privilegeret og kan få nogle muligheder for at lave tv, og så er det muligt at være træner. Jeg er super taknemmelig for den fleksibilitet, der er i forhold til mig. Det er fint.
Artiklen fortsætter under billedet.
VIl ikke udelukke Lars Knudsen
Landsholdet står lige nu et usikkert sted i forhold til den kommende landstrænersituation, og TV 2-eksperten mener, at Lars Knudsen kan være en kandidat til jobbet.
– De gennemførte to fantastiske kampe. Det har vi at forholde os til. Det giver DBU lidt tid. Det er nemmest at træffe beslutninger, når man ikke er alt for stresset.
– Nu har der været stress hele sommeren med EM, og der har været stress på med en landstræner, der stoppede.
– Der er en midlertidig træner, og der har været sygdom. Så kommer man ud på den anden side med en fyldt Parken og eufori. Der skal man anerkende de folk, der har gjort det. Jeg synes ikke, at man lukke øjnene for, at Lars og Daniel kan gøre det. Det virker for mig som en rigtig god duo, siger David Nielsen til Tipsbladet.
Danmark vandt både over Schweiz og Serbien ved Nations League.

FCK-emne rejst til Belgien – skifter ikke

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Reagerer på dansk transferbombe

Afsløring: Tullberg i FCM til 2029 – her er prisen

Mads Emil Madsen er i København

Afsløring: Angriber færdig i AaB

Afsløring: Brøndby henter Emil Morgan

Gyser om Clement Bischoff

Vil tvinge kæmpe skifte igennem

Afsløring: Brøndby sælger Chukwuani i dyr handel

Superliga-handel tæt på kollaps

Liverpool på vej med ny transfer

AGF henter Markus Solbakken

Choktilstand i Tyskland: Derfor fyres ten Hag

Christian Eriksen dukkede op til dansk kamp

FCK har budt: – Han har taget ligaen med storm!

I forhandlinger med FC Midtjylland

Afsløring: Conrad Harder skifter til RB Leipzig

Kræftramt stjerne deler vild nyhed

Dobbelt transfermavepuster til Randers

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

Ajax til Tipsbladet: Usikkerhed om Dolberg

Liverpool henter Isak i rekordtransfer

Drama – Osulas kæmpeskifte er gået i vasken

Ståles søn skifter til Superligaen

Chokbud – FCK ude af billedet?

Afsløring: Tiedemann og Kaasa består AaB-lægetjek

Afsløring: Ajax tæt på Kasper Dolberg

Dansk målmand stjæler overskrifter i Frankrig

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Flere bud er landet på Mikael Uhre

FCM inviterer til pressemøde: Ny træner på plads

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Skal væk – besøgte Brøndby Stadion

Tipsbladets Transfershow – se det her!

Medie: Dansk klub tæt på Molde-profil

Brøndby-boss jubler over Emmanuel Yeboah

Stor transfer: Millioner på vej til Superliga-klub

Chokskifte? I dialog med Kasper Dolberg

Thomas Frank og co. på rov i PSG

Vejle åbner for spillersalg

Conrad Harder skifter til RB Leipzig

Afsløring: Harder på plads i gigantisk handel

Officielt: Rasmus Højlund skifter til Napoli

Afsløring: Wolfsburg lejer Adam Daghim

Afsløring: Vålerenga forbereder bud på VFF-spiller

Afsløring: William Bøving på plads i Mainz 05

Brabrand henter Arsenal-keeper

Afsløring: Kolding byder på Jeffrey Adjei-Broni

Tæt på kæmpetransfer – slår rekord for dansker

Bayern München tæt på ny angriber

PC henter dansk kæmpetalent