Gustav Isaksen: Hans stil passer mig perfekt

Gustav Isaksen brillerede mod Schweiz under Lars Knudsen. Nu ser kantraketten lyst på Brian Riemers indtog.



Landsholdsspilleren Gustav Isaksen vil drage fordel af, at Brian Riemer er Danmarks nye landstræner.

Ganske vist er den rapfodede og driblestærke kantspiller fra Hjerk ikke blandt den halvdel af landstruppen, der tidligere har trænet under Riemer, men på blot et par dage i landsholdslejren har han fået et stærkt indtryk af landstræneren.

Isaksen ser et tydeligt match mellem sine egne spidskompetencer og Riemers foretrukne spillestil med et offensivt og aggressivt udtryk.

– Mit første indtryk af Brian Riemer er supergodt. Han er sindssygt passioneret, og der er gang i ham. Han virker til at have meget at byde på, og han har meget fodboldviden. Der er mange på holdet, som kender ham, og de siger kun positive ting om ham.

– Han vil gerne have en aggressiv spillestil, han vil gerne have, at vi skal frem over banen og få publikum med gennem fremadrettet fodbold. Det er den stil, jeg også godt kan lide at spille, så det er perfekt for mig, at han er blevet landstræner, siger Gustav Isaksen.

Han fik sin første start på landsholdet i den seneste kamp mod Schweiz i oktober. Isaksen kvitterede med en blændende indsats og et mål på Lars Knudsens hold.

Selv om der nu er en ny træner i spidsen for Danmark, kan Isaksen stadig bruge den opløftende præstation i alpelandet til at styrke sit kandidatur i jagten på endnu en startplads, mener han.

– Uanset hvem der står i spidsen for holdet, skal der præsteres, og jeg er rigtig glad for, at jeg kunne være med til at gøre en forskel mod Schweiz. Jeg er ikke bange for, at trænerskiftet annullerer det indtryk.

– Jeg er glad for at være en del af Brian Riemers første landsholdstrup, og jeg håber også, at jeg kan gøre en forskel ved den her landsholdssamling, siger Isaksen forud for Nations League-kampene mod Spanien og Serbien.

Den 23-årige dansker har fundet fodboldlykken i Rom, hvor han er i gang med sin anden sæson i Lazio. Foruden et trænerskifte i sommer har det også gavnet Isaksen, at han efter intensiv sprogtræning ikke kun taler italiensk for begyndere.

– Det går super med sproget, jeg har gennemført en masse interviews på italiensk, det kører bare. Alt foregår på italiensk i klubben, så det skulle jeg bare have lært.

– Sproget har hjulpet mig meget, for der er så mange taktiske træninger i klubben, og de var vanskeligere, dengang jeg ikke forstod, hvad der blev sagt. Det er rart at være bedre med i de træninger nu, og jeg er også kommet tættere på mine italienske holdkammerater, siger Gustav Isaksen.

Efter sit skifte fra FC Midtjylland til Lazio i august 2023 var det en engelsktalende underviser, der kom på besøg i privaten for at lære ham italiensk. De sproglige fremgange tog til, da han skiftede over til at få online italienskundervisning af en dansker.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

David Moyes griner over gult kort for jubel

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Jacob Rasmussen i chokskifte

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-profil holder VM-drøm i live

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk klub i kæmpe transferscoop

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’