Matt O’Riley var forrygende i Celtic i sidste sæson, og derfor var der mange, der troede, at offensivspilleren skulle være en del af Danmarks EM-trup.
Sådan gik det dog ikke, for den daværende landstræner Kasper Hjulmand valgte i sidste ende at se bort fra Matt O’Riley, der ellers noterede sig for 19 mål og 18 assister for Celtic i sidste sæson.
I et interview med Viaplay har Matt O’Riley nu fortalt, hvordan han fik beskeden om, at han var fravalgt til slutrunden.
– Jeg snakkede i telefon med Kasper Hjulmand, og han sagde ‘lige nu er du ikke med, men du kan godt komme over og træne med os i to eller tre dage, og måske kan noget ændre sig’. Det sagde jeg okay til, og jeg tog over for at træne med. Jeg tænkte, at jeg trænede godt, og at måske kunne komme med, men han trak mig så til side efter træning og sagde ‘undskyld, men du kommer ikke med’.
– Det er selvfølgelig svært at være landstræner, og det er ikke sådan, at jeg sidder her og siger, at jeg skulle have været med, men min holdning var selvfølgelig, at jeg mente, at jeg kunne hjælpe holdet. Jeg troede, at den sæson, jeg havde haft, kunne have spillet mere ind, men i fodbold er det ikke op til os. Vi har ikke så meget kontrol over, om vi spiller. Vi må bare gøre, hvad vi kan. No hard feelings, lyder det fra Matt O’Riley.
Den 24-årige dansker, der i sommer skiftede til Premier League-klubben Brighton, vil dog ikke lægge skjul på, at det var et hårdt slag at blive fravalgt efter en sæson, hvor han blev kåret til årets spiller i Celtic.
– Selvfølgelig gjorde det ondt. Som sagt troede jeg, at jeg havde gjort nok til at komme med. Men som jeg også siger, så var det ikke op til mig.
– Jeg har prøvet at træne godt, når jeg har været med, og jeg prøver bare at nyde det. Men nogle ting er bare ude af vores kontrol, og det må vi bare prøve at acceptere. Og det synes jeg faktisk, at jeg er god til, lyder det fra Matt O’Riley.
Matt O’Rileys første halvsæson i Premier League er i høj grad blevet ødelagt af en skade, som danskeren pådrog sig få minutter inde i sin Brighton-debut.
Indtil videre er O’Riley noteret for ét mål i seks kampe for den sydengelske klub.
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
Tadej Pogacar får superhjælper
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
NYHEDER
– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg
FC Midtjylland buldrer videre med storsejr
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
HELT VILDT
I svime over dansker
OPTAKT
OB – Brøndby IF
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
Dansk stjerne vinder finale
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
Vejle-krisen fortsætter
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
NYHEDER
Melder ud om Daramy
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
OPTAKT
FC København – Viborg FF
Liverpool har ét stort problem
Arsenal nyt førerhold i Premier League
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
Randers FC og Sønderjyske deler
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Tre års skadeshelvede – skal dansker nu videre?
NYHEDER
Superliga-træner ramt af massiv kritik
MEDIE
DCU tager konsekvensen: Fyrer landstrænere
NYHEDER