Der har været fuldt hus og feststemning til adskillige landskampe siden den store EM-sommer i 2021, men det var slet ikke tilfældet lørdag aften, da Danmark spillede 0-0 mod Schweiz i en testkamp.
Chancerne var en mangelvare, og kvaliteten på bolden var heller ikke noget at råbe hurra af. Ved slutføjt gav de tilbageværende tilskuere da også udtryk for deres utilfredshed ved at starte en pibekoncert.
Sådan noget har vi ikke hørt i Parken i lang tid, når landsholdet har spillet, og den elendige VM-slutrunde i 2022 og et sløjt 2023 har nu konsekvenser, mener Tipsbladets kommentator, Troels Bager Thøgersen.
– Buh-råbene afslører at landsholdet har mistet kredit blandt fansene, slår han fast, inden han fortsætter:
– Schweiz er et landshold på niveau med Danmark, det nytter ikke at undervurdere dem. Kreditten er forsvundet efter et pivringe VM i Qatar og elendige kampe i 2023 mod blandt andre Nordirland og San Marino.
– Det er jo ikke bare et øjebliksbillede. Uroen og bekymringen har da også rakt ind i DBU’s egne rækker, det er alt for billigt og useriøst bare at affærdige det som negativitet fra mandagstrænere som os. Og det er det, nogle fans reagerer på efter en kedelig 0-0-kamp mod Schweiz, der uden at give 100 procent lige så vel kunne have vundet som Danmark i en chancefattig kamp.
Generelt taler lørdagens pibekoncert ind i al den uro, der er omkring landsholdet nu inden en altafgørende sommer, når man skal spille EM i Tyskland.
– Der er rigtig meget på spil til juni. EM-succes og potentiale for folkefest med en slutrunde lige på den anden side af grænsen, men også uroen omkring om holdet nu også kan nå en ottendedelsfinale eller kvartfinale, og om landstræneren og staben vælger rigtigt ved at vente med et generationsskifte til efter EM.
– Jeg er slet ikke enig i, at der burde være mange flere Superliga-spillere i truppen, eller at de ældre profiler bare skal droppes her og nu. Men der skal da testes alternativer mod Færøerne. For som Danmark har spillet i halvandet år, bliver det vildt udfordrende at slå Slovenien og Serbien til EM, og der nytter det ikke kun at sætte sin lid til Højlund eller et dødboldmål, siger Troels Bager Thøgersen.
Det er allerede på tirsdag, at landsholdet tager imod Færøerne i endnu en testkamp. Her ventes det, at mange af de spillere, som ikke fik spilletid mod Schweiz, får chancen.
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
AaB-krisen fortsætter
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
Tilbage efter lang pause
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW