Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Brian Riemer roser Thomas Kahlenberg, der lørdag aften vil være i direkte forbindelse med landstrænerens stab fra Piræus.



HELSINGØR (Tipsbladet): På lørdag klokken 20.45 spiller Danmark mod Belarus i Parken i den næstsidste kamp i VM-kvalifikationen, og på samme tidspunkt spilles den anden kamp i gruppe C, hvor Skotland skal en tur til Grækenland.

Og mens de danske spillere skal forsøge nedlægge Belarus, har DBU også en mand på plads i Grækenland.

Det bekræftede Brian Riemer mandag eftermiddag, da landstræneren talte med Tipsbladet og den øvrige presse.

– Hvad er det man siger? Never change a winning team. Så det er selvfølgelig Thomas Kahlenberg, som er på plads, som han i øvrigt har været under hele den her kvalifikation, hvor han har gjort et et fuldstændigt fantastisk stykke arbejde, lød det fra Brian Riemer, der herefter roste den tidligere Brøndby IF-stjerne til skyerne:

– Jeg har været super, super glad for det arbejde, han har leveret. Det er en mand, der er vanvittig god til at se fodbold, og som også har et rigtigt godt billede af, hvad det er, vi gerne vil.

– Han har investeret mange timer i at følge vores møder. Han har investeret mange timer i at følge vores træninger. Og det gør, at han har et super godt billede af, hvad det er, han kigger efter. De fodboldsnakke, vi har med ham – og som i øvrigt kommer på søndag, efter at han har set kampen i Piræus – de har gjort, at vi har været velforberedte.

Den i dag 42-årige Thomas Kahlenberg, der selv opnåede 47 landskampe, er i dag ansat i DBU, hvor han altså blandt andet hjælper A-landsholdet med denne slags opgaver.

Live-forbindelse

Til de andre kampe i VM-kvalifikationen har Thomas Kahlenberg briefet Brian Riemer og landstrænerens stab efter kampene, men denne gang bliver det lidt anderledes, da kampene spilles samtidig.

– Den her gang bliver det en liveforbindelse, sådan at vi hele tiden er opdateret på, hvordan det går dernede.

– Det er klart, at det er fordi, at resultatet kan have en betydning. Ikke en afgørende betydning, men en lille betydning, i forhold til beslutninger. Målscoren er jo vigtig, eksempelvis, og der er det klart, at det er meget rart at vide helt præcis, hvor vi er henne på den front, lød det fra Brian Riemer.

Danmark har en målscore på 12-1 inden de sidste to kampe, mens Skotlands målscore hedder 7-2. Begge hold har 10 point.

I sidste runde skal Danmark en tur til Glasgow for at møde Skotland i det, der meget vel blive en decideret gruppefinale.




Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Er han Superligaens bedste træner?

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Var i gang med at planlægge sine fridage

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Brian Riemer tvunget til ændring

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Froholdt i stor hovedrolle

Frank mødt af massive buh-råb

Klubboss overrasket over Eriksens agent

– Det er en katastrofe!

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Fyret efter forfærdelig stime

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Det er useriøst, FCK!

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Giver status på Wahid Faghir

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Brøndby gør topkampen helt åben

Krisen kradser for Bo Henriksen

– Det gør bare så ondt