HELSINGØR (Tipsbladet): På lørdag klokken 20.45 spiller Danmark mod Belarus i Parken i den næstsidste kamp i VM-kvalifikationen, og på samme tidspunkt spilles den anden kamp i gruppe C, hvor Skotland skal en tur til Grækenland.
Og mens de danske spillere skal forsøge nedlægge Belarus, har DBU også en mand på plads i Grækenland.
Det bekræftede Brian Riemer mandag eftermiddag, da landstræneren talte med Tipsbladet og den øvrige presse.
– Hvad er det man siger? Never change a winning team. Så det er selvfølgelig Thomas Kahlenberg, som er på plads, som han i øvrigt har været under hele den her kvalifikation, hvor han har gjort et et fuldstændigt fantastisk stykke arbejde, lød det fra Brian Riemer, der herefter roste den tidligere Brøndby IF-stjerne til skyerne:
– Jeg har været super, super glad for det arbejde, han har leveret. Det er en mand, der er vanvittig god til at se fodbold, og som også har et rigtigt godt billede af, hvad det er, vi gerne vil.
– Han har investeret mange timer i at følge vores møder. Han har investeret mange timer i at følge vores træninger. Og det gør, at han har et super godt billede af, hvad det er, han kigger efter. De fodboldsnakke, vi har med ham – og som i øvrigt kommer på søndag, efter at han har set kampen i Piræus – de har gjort, at vi har været velforberedte.
Den i dag 42-årige Thomas Kahlenberg, der selv opnåede 47 landskampe, er i dag ansat i DBU, hvor han altså blandt andet hjælper A-landsholdet med denne slags opgaver.
Live-forbindelse
Til de andre kampe i VM-kvalifikationen har Thomas Kahlenberg briefet Brian Riemer og landstrænerens stab efter kampene, men denne gang bliver det lidt anderledes, da kampene spilles samtidig.
– Den her gang bliver det en liveforbindelse, sådan at vi hele tiden er opdateret på, hvordan det går dernede.
– Det er klart, at det er fordi, at resultatet kan have en betydning. Ikke en afgørende betydning, men en lille betydning, i forhold til beslutninger. Målscoren er jo vigtig, eksempelvis, og der er det klart, at det er meget rart at vide helt præcis, hvor vi er henne på den front, lød det fra Brian Riemer.
Danmark har en målscore på 12-1 inden de sidste to kampe, mens Skotlands målscore hedder 7-2. Begge hold har 10 point.
I sidste runde skal Danmark en tur til Glasgow for at møde Skotland i det, der meget vel blive en decideret gruppefinale.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Nu klager FC Barcelona igen
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE