HELSINGØR (Tipsbladet): Endelig!
Rasmus Højlund fik søndag aften bugt med en mere end 20 kampe lang måltørke, da han sparkede bolden forbi Mads Hermansen i Leicester-målet og scorede sit første mål i 2025.
Manchester United-angriberen har fået masser af spilletid, men det har knebet gevaldigt med at finde vej til netmaskerne. Søndag lykkedes det – til stor lettelse for Rasmus Højlund.
Men så sandelig også til stor lettelse for landstræner Brian Riemer, der formentlig får en glad angriber ind i truppen.
– Det må have været en kæmpe lettelse. At se den forløsning i går gjorde mig så glad – ikke mindst på hans vegne. Specielt for offensivspillere er selvtillid bare meget centralt, siger Brian Riemer til Tipsbladet og den øvrige presse.
– Han vidste jo godt, da han tog til Manchester United, at der ventede et kæmpe pres, og når man så kommer ind i den spiral, er der kun én måde at bryde den på, og det er at score.
– Man kan jo snakke, snakke og snakke og forklare, forklare og forklare, men til syvende og sidst er der én ting, der tæller som angriber, og det er, om man scorer.
– Så forløsningen var da stor, og det kunne man også mærke på ham. Nu er han ikke kommet endnu (til Hotel Martienlyst i Helsingør, red.) men jeg glæder mig til at se ham, og jeg er sikker på, vi får en mand ind med et stort smil på læben. Og det er da betydningsfuldt for os.
Skulle man nu føle trang til at ødelægge den gode stemning, kunne man jo påstå, at Rasmus Højlund stadig er i målkrise – på landsholdet vel at mærke. Iført DBU-logoet har Højlund ikke scoret siden oktober 2023 mod San Marino.
Det er en opgave, Brian Riemer er nødt til at forholde sig til.
– Der skal indlæg til. Rasmus, men også Jonas (Wind, red.) og Mika (Biereth, red.), er spillere, der lever af at være i feltet. Der skal serviceringer til for at blive den spiller, man gerne vil være, siger landstræneren.
Han fastslår, at han på intet tidspunkt begyndte at tvivle på Rasmus Højlund.
– Vi er jo hurtige til at dømme folk inde og ude, og det gælder os alle sammen – også mig selv. Jeg husker, hvordan hele folkestemningen mod Mikkel Damsgaard på et tidspunkt var vendt, og nu sidder han her og er måske den mest formstærke spiller, vi har udtaget. Sådan er fodbold.
– Vi kan ikke løbe fra, at Højlund har været i en scoringskrise, men han har arbejdet benhårdt for det, siger Brian Riemer.
Rasmus Højlund er noteret for syv mål i 22 landskampe.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar